Tysk bil-delegigant konkurs – 1.000 skal fyres

Diepersdorf Plastic Manufacturing er gået i betalingsstandsning kort før nytår. Krisen sender bilindustrien ud i endnu et chok.

Annonce

Tysklands bilindustri står over for et alvorligt slag.

Bildelegiganten Diepersdorf Plastic Manufacturing er tvunget til at sælge for at barbere en milliardgæld ned.

Kort før jul gik virksomheden betalingsstanding.

Den store leverandør af plastkomponenter har officielt indgivet en konkursbegæring ved retten i Nürnberg.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Beslutningen betyder, at omkring 1.000 medarbejdere nu ser ind i en meget usikker fremtid.

Årsagen til det økonomiske kollaps er en cocktail af stigende råvarepriser og et faldende bilsalg i Europa.

Konkursen rammer bredt på tværs af tre forskellige lokationer i Tyskland.

Hovedsædet i Diepersdorf i Bayern er hårdest ramt. Her skal mindst 830 stillinger skæres fra.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Også afdelingerne i Sachsen og Nordrhein-Westfalen forventes at skære betydeligt ned. Indtil videre fortsætter driften under konkursboets kurator.

Lønningerne til de ansatte er sikret de næste to måneder gennem statslige garantier. Men der skal findes en ny ejer eller ny kapital for at sikre den permanente drift.

Krise i tysk bilindustri og faldende efterspørgsel

Den tyske bilindustri gennemgår lige nu en af sine sværeste perioder i nyere tid.

Læs videre efter annoncerne

Store navne som Bosch og ZF har allerede både varslet og gennemført omfattende fyringsrunder for at spare milliarder.

Samtidig kæmper de tyske virksomheder mod billigere konkurrenter fra Kina.

De høje energiomkostninger i Tyskland gør det svært at producere dele til konkurrencedygtige priser. Det tvinger mange hæderkronede firmaer til at kaste håndklædet i ringen.

Fremtiden for de tyske underleverandører i 2026

Mere efter annoncen

Eksperter forudser, at vi stadig kun har set toppen af isbjerget i forhold til konkurser.

I løbet af 2025 og 2026 forventes endnu flere virksomheder at bukke under for presset.

Diepersdorf Plastic Manufacturing forsøger nu at finde en løsning, der kan redde så mange job som muligt.

Det er dog ikke kun den tyske bil-industri der skal skære ned. På den anden side Atlanten fyrer nordamerikanske bilkoncerner og mærker også i stor stil.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder