Annonce

Så længe kan vi måle lattergas i blodet, siger politiet

En lovændring sidestiller nu lattergaspåvirkning med narkokørsel. Dermed er der nultolerance. – Det slår vi ned på, siger Christian Bertelsen, politiassistent ved Rigspolitiets Nationale Færdselscenter, til Boosted.

Fra 10. november 2025 er påvirkning af lattergas sidestillet med narkokørsel. Altså er der indført en egentlig nultolerance i Danmark.

Det er en stramning af samme lov fra 1.juli 2023, der gjorde det ulovligt at køre med lattergas i bilen. Altså uden et anerkendelsesværdigt formål.

Den nye lovændring bliver ifølge Rigspolitiet ikke noget problem. I hvert fald ikke for landets politikredse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det forklarer Christian Bertelsen, politiassistent ved Rigspolitiets Nationale Færdselscenter, til Boosted.

I april 2024 sagde Københavns Universitet, at man med retskemiske analyser i ‘enkelte tilfælde’ siden 1970’erne har kunnet måle lattergassen i blodet efter tre timer.

I et studie fra 2023 lykkedes det ph.d.-studerende i retskemi Angelica Ørregaard Lindholm at finde spor af stoffet i blodet 52 ud 62 gange.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Over for Boosted vil Christian Bertelsen ikke sætte et konkret timetal på, hvornår politiet kan og ikke kan måle lattergas i blodprøver.

– Men vi er ikke uenige med Københavns Universitet, så meget kan jeg godt sige, lyder det fra Christian Bertelsen.

Politiassistenten vil dog godt afkræfte én ting. Politiet hverken må eller kan tage blodprøve fra bilister, der bliver stoppet ude i trafikken.

Mere efter videoen

– Så langt er vi ikke nået endnu. Men vi får en række screeningsværktøjer. Ligesom vi i dag har det med alkometre, siger Christian Bertelsen.

Derfor er Rigspolitiet heller ikke bange for at tabe en masse sager mod påvirkede bilister på gulvet, selvom alene mistanken er grund nok til en sigtelse nu.

Sådan er straffen for lattergas strikket sammen

Straffen for at køre med lattergas i blodet er i udgangspunktet en bøde på en månedsløn og tre års ubetinget frakendelse af førerretten.

Sker det flere gange – det politiet kalder gentagelsestilfælde – stiger straffen til fængsel og ubetinget frakendelse af førerretten i 5 år.

– Jeg har sagt meget tydeligt, at vi ikke vil acceptere lattergas i trafikken, og fra i dag gælder det, at politiet kan slå ned på selv det mindste spor af lattergas i blodet.

– Lattergas, der kan måles i blodet bliver ligestillet med hårde stoffer og de sanktioner, der er for det, siger transportminister Thomas Danielsen (V) i en pressemeddelelse.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler