Længe ventet gokart-ellert kan nu endelig prøves i Danmark

Den helt nye Cupra Raval kan nu prøves i hele Danmark. Mærket lover gokart-fornemmelser og stadig masser af praktiske løsninger. Men prøv selv.

Annonce

Cupra Raval har været blandt årets mest omtalte nye elbiler, og nu rykker hypen ud på dansk asfalt. Den 13. og 14. juni inviterer Cupra-forhandlere over hele landet til CUPRA Days. Her får danskerne for første gang mulighed for både at opleve og prøvekøre den kompakte, nye elbil.

Raval har allerede været i hænderne på motorjournalister fra flere europæiske lande ved de første prøvekørsler i Barcelona. Byen er ikke tilfældigt valgt, for bilen produceres også i den spanske storby. Ifølge Cupra har bilen især fået ros for sine køreegenskaber og den såkaldte gokart-følelse, som mærket gerne vil forbindes med.

Det er netop køreglæden, Cupra nu forsøger at gøre til det vigtigste ved bilen. Mange kompakte elbiler sælges på pris, rækkevidde og lavt forbrug, men Raval skal også være sjov bag rattet.

Annonce

Ifølge Cupra kombinerer bilen en sportslig køreoplevelse med de praktiske egenskaber, mange danske bilkøbere efterspørger.

Op til 440 km rækkevidde

Selv om Raval er en mindre elbil, er den ikke kun tænkt som bybil. Modellen får op til 440 kilometers rækkevidde, et bagagerum på 441 liter og en anhængervægt på op til 1.200 kg. Det placerer bilen i en kategori, hvor den kan være relevant for både pendlere og mindre familier. Bevares, uden at slå rekorder for rækkevidde.

Designet har også fået international anerkendelse. Cupra Raval har vundet en Red Dot Award, som er en af verdens mest kendte designpriser.

Artiklen fortsætter efter annoncen

“Vi er ikke i tvivl om, at Raval lever op til den store interesse og de forventninger, der har været til bilen,” siger Jesper Birkholm Klein, Head of Product hos Cupra Danmark. Han mener dog, at bilen først for alvor giver mening, når man sidder bag rattet.

“Den kombinerer en køreglæde, som mange ikke forventer af en kompakt elbil, med de praktiske egenskaber, man har brug for i hverdagen,” siger han.

Længe ventet gokart-ellert kan nu endelig prøves i Danmark
Foto: Cupra

Dobbelt premiere hos Cupra

CUPRA Days bliver ikke kun en premiere for Raval. Weekenden markerer også den første brede offentlige præsentation af den opdaterede Cupra Born i Danmark. Born har fået nyt design, ny teknologi og op til cirka 620 kilometers rækkevidde.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Dermed får Cupra for første gang vist hele sit elektriske modelprogram samlet for danske kunder. Programmet spænder fra den lille Raval over Born til den større SUV-coupé Tavascan.

Tavascan får også ekstra opmærksomhed under arrangementet. Den elektriske SUV-coupé tilbydes i øjeblikket med to års fri strøm fra Clever og mulighed for gratis standardinstallation af ladeboks hjemme. Cupra oplyser samtidig, at udvalgte modeller kan leveres omgående, men tilbuddet gælder kun i en begrænset periode og så længe lager haves.

For mange danske bilkøbere bliver Raval dog weekendens mest spændende nyhed. Bilen har været omtalt længe, men nu kan den endelig prøves på almindelige danske veje.


Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?