Annonce:

Mystisk: Tesla klager over Donald Trump og Elon Musks politik

Den amerikanske elbilproducent Tesla udtrykker bekymring for, at præsident Donald Trumps aggressive handelspolitik kan få alvorlige økonomiske konsekvenser for virksomheden.

Tesla har i et brev til den amerikanske handelsrepræsentant, Jamieson Greer, advaret om, at Trumps toldsatser kan føre til gengældelsesreaktioner fra andre lande og dermed fordyre produktionen af elbiler i USA.

Det skriver Financial Times og Reuters, der har fået indsigt i brevet.

Ifølge Tesla risikerer amerikanske virksomheder at blive ramt uforholdsmæssigt hårdt, når udenlandske regeringer reagerer på de handelsforanstaltninger, der er iværksat af Trump-administrationen.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Virksomheden fremhæver i brevet, at det er vigtigt at håndtere handelskonflikter uden at skade amerikansk industri.

Brevet, der ikke er underskrevet af en specifik Tesla-repræsentant, nævner også tidligere episoder, hvor gengældelsestold har påvirket Teslas forretning.

Blandt andet har EU og Canada tidligere indført forhøjede toldsatser på elbiler som reaktion på amerikanske handelsrestriktioner.

En usædvanlig kritik fra Tesla

Teslas udmelding er ret bemærkelsesværdig, da virksomhedens stifter, Elon Musk, har et tæt samarbejde med Trump-administrationen. Musk leder blandt andet det nyoprettede Kontor for Regeringseffektivitet (DOGE), der arbejder på at reducere spild og ineffektivitet i det amerikanske statsapparat.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Til trods for denne forbindelse til Trump understreger brevet, at Tesla frygter en negativ påvirkning af deres globale forretning, hvis handelskonflikterne eskalerer.

Den amerikanske regering har allerede indført en told på 25 procent på stål og aluminium, hvilket har ført til modreaktioner fra EU.

Kommissionen har annonceret en tilsvarende told på amerikanske varer til en værdi af 26 milliarder euro – svarende til knap 194 milliarder kroner.


Tesla har ikke kommenteret yderligere på brevet, og det er endnu uvist, hvordan Trump-administrationen vil reagere på kritikken.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]

Læs flere artikler efter annoncerne:

Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er redaktionschef og medejer af Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 20 år. Email: [email protected]
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også