Mercedes-chef: Bildesignere uddør og erstattes af AI-lort

90 procent af det kunstige intelligens – eller AI – der findes i dag, er noget lort, siger Mercedes’ chefdesigner. Alligevel mener han, at hans efterfølger vil være en computer.

Annonce

Mercedes’ chefdesigner af kunstig intelligens – eller AI – mener på nuværende tidspunkt, at noget af det, der findes, er noget lort. Alligevel mener han, at han bliver afløst af en computer før eller siden.

Gordon Wagener, der startede hos Mercedes Benz i 1997, og nu leder virksomhedens designafdeling, erkender, at kunstig intelligens vil omforme måden, biler designes på.

– Min efterfølger vil være en maskine og vil være meget billigere, siger han i et interview til ABC News.

Wagener forventer, at størstedelen af designarbejdet vil blive udført af AI inden for de næste ti år, hvilket vil gøre traditionelle designere overflødige.

Annonce

Spørgsmålet om, hvorvidt computere kan designe biler lige så smukt som mennesker kan, er måske det vigtigste spørgsmål i hele debatten.

Kritikere har påpeget, at visse elbilers design, især fra mærker som Jaguar, synes at bære præg af netop kunstig intelligens. De mest kritiske kalder ligefrem Jaguars forsøg på at genrejse sig for intet andet end kunstigt. Også når det kommer til designet.

Mercedes arbejder på at udvikle nye modeller, der skal tiltrække et bredere publikum. Den nye EQS er et eksempel på en bil, som Mercedes håber taler til andre end den ‘almindelige’ S-Klasse-kunde.

Wagener mener, at AI på nuværende tidspunkt producerer design, der mangler kvalitet, men han anerkender, at teknologien er i konstant udvikling. Ligesom han forudser, at AI ikke vil være til at komme uden om i fremtiden.

Han erkender også, at kunstig intelligens vil ændre den måde, bilindustrien fungerer på. “AI vil drastisk ændre den måde, biler bliver designet på.

– Jeg tror, at AI om ti år tegner det meste af en bil, og det vil gøre designere unødvendige. Min efterfølger bliver en maskine, der vil være meget billigere i drift end det, jeg får i løn, siger Gordon Wagener.

Selvom Wagener forudser, at biler i fremtiden vil fungere som “smarte hjem”, mener han, at biler – i hvert fald inden for en overskuelig fremtid – stadig vil være noget, der kan køre på almindelig vis. Altså med rat og pedaler.

Liste over kendte danske bildesignere

Artiklen fortsætter efter dette:

Henrik Fisker – Kendt for at designe BMW Z8, Aston Martin DB9, Fisker Karma og senere Fisker Ocean. Fisker har en international karriere og er en af de mest berømte danske bildesignere.

Jan Wilsgaard – Født i USA af danske forældre, men opvokset i Danmark. Han var chefdesigner hos Volvo i mange år og stod bag Volvo Amazon, Volvo 140-serien og Volvo 240-serien, der blev ikoniske modeller for mærket.

Anders Warming – Har arbejdet som chefdesigner hos Mini og BMW. Han var ansvarlig for designs som Mini Cooper (F56), BMW Z4 (E89) og BMWs Vision-konceptbiler.

Jens Manske – Har haft en stor karriere hos Volkswagen-koncernen, hvor han arbejdede på modeller som VW Golf, VW Passat og var involveret i Audi-design.

Torsten Valeur – Designede Zenvo ST1, Danmarks første rigtige superbil, som kombinerer skandinavisk minimalisme med rå kraft.

Christian Brandt – Har arbejdet for forskellige bilmærker, herunder SAAB, og bidraget til designs inden for premium- og sportssegmentet.

Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce