Her stoppede politiet flere knallerter: “De kører jo 48 til 59 km/t”

Det var henvendelser fra flere utrygge borgere, der torsdag morgen fik politi på jagt efter knallerter til at kigge forbi en skole på Ravnsbjergvej i Vig.

Annonce

Torsdag morgen kunne politiet ikke beslaglægge nogle knallerter ved en skole i Vig, hvor ordensmagten var mødt op for at kontrollere, om de unge mennesker kørte ordentligt og lovligt.

Alligevel havde lokalpolitiet en plan, som skulle hindre ‘farlige flugtforsøg på knallerterne’. Derfor foregik kontrollen, efter at eleverne var mødt i skole.

Efter aftale med skolen blev knallertkørerene kaldt ud fra time, så deres knallerter kunne få målt topfarten på et rullefelt, som politiet havde med. Det skriver Midt- og Vestsjællands Politi i døgnrapporten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Politiet oplyser, at man kontrollerede seks knallerter. Og at af dem var der pillet ved fire, der kunne køre mellem 48 og 59 km/t. Det betød, at ejerne hver især fik en bøde. Beslaglæggelser blev der dog ikke noget af. Ingen af de fire knallertkører er politiet nemlig stødt på før.

De unge knallert-ejere blev dog gjort opmærksom på, at de risikerer at miste knallerterne, hvis de bliver opdaget på dem igen. Altså i ulovlig stand.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?