Helt ny BMW er ulovlig på alle veje i Danmark

Køn bliver den nok aldrig. Men nu har Manhart i det mindste sørget for, at det bliver mere end svært at hænge på BMW M2 ud af lyskrydset.

Annonce

Der er både sagt og skrevet meget om den nyeste aftapning af BMW M2. Men roser for designet er der langt imellem.

Alligevel gør Manhart nu et forsøg på i det mindste at rette bare en smule op på tingene både visuelt og mekanisk.

Den nye MH2 GTR II er en ekstrem fortolkning af den i forvejen hardcore MH2 560, som Manhart løftede sløret for tilbage i februar.

Skal vi tage lakken først, for den er der sikkert allerede nogen der leder efter på Google. Den hedder OTT magenta, siger den tyske tuneren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Sådan snyder værksteder bilisterne, siger mekaniker

Så er der hjulene, som på tyske BMW-manér er en my større bagtil end på forakslen. Det vil sige 21×11,5 bagpå krydret med 20×10,5 foran. Hjulene er i øvrigt fra tyske Raffa Wheels og ‘lystrer’ navnet RFS-02.

Undervognen fra KW er sat på til banelir, men det er i motoren, at det virkelig sjove sker. Motoren er stadig BMW’s 3-liters rækkesekser kaldet S58.

Den samme motor som ligger i BMW M3 og M4 samt en række Alpina-modeller (så længe det varer – læs mere om det her).

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der er dog langt flere muskler i S58’eren, end BMW endnu har turde trylle frem i den. I den kommende M4 CSL yder motoren eksempelvis ‘kun’ 560 hestekræfter.

I den helt åbenlyst mindre MH2 GTR II er det tal skruet op til hele 715 hestekræfter i selskab med 850 newtonmeter.

Manhart siger, at det ‘kun’ var nødvendigt med en omprogrammering af motorstyringen og en ny udstødning for at nå dertil. Der er dog lige en ‘lille bitte’ men, den nye MH2 GTR II-ejer bør notere sig.

Læs videre efter annoncerne

Hele pakken, altså når udstødningsystemet fjerner både katalysatorerne og partikelfilteret, er ikke TÜV-godkendt. Det betyder med andre ord, at MH2 GTR II i sin mest ekstreme form ikke må køre rundt på asfalten. I hvert fald ikke den offentlige del i hele EU.

Læs flere nyheder fra og om bilindustrien lige her!

Helt ny BMW er hamrende ulovlig på de
Credit: Manhart
Helt ny BMW er hamrende ulovlig på de
Credit: Manhart
Helt ny BMW er hamrende ulovlig på de
Credit: Manhart
Helt ny BMW er hamrende ulovlig på de
Credit: Manhart
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder