To år efter en konkurs truede med at kvæle hele forretningen, er den tyske batterigigant Varta AG igen på vej mod en lukning i en firedobbelt konkursbegæring.
Den tyske batteriproducent Varta AG er igen havnet i et totalt kollaps og har nu officielt indgivet fire konkursbegæringer.
Den dramatiske drejning sender rystelser igennem bilindustrien, da investorerne endegyldigt har trukket støtten.
Det skriver den tyske avis Süddeutsche Zeitung på baggrund af konkursbegæringer indleveret til byretten i Stuttgart. Ejerkredsen bag batteriproducenten med Porsche og iværksætteren Michael Tojner i spidsen har smækket kassen i.
Virksomheden står nu over for en komplet opsplitning eller opløsning af forretningen. Storbanken Deutsche Bank og flere hedgefonde ønsker at overtage den rentable del med bl.a. forbrugerelektronik.
Det er ellers kun lidt mere end et år siden, at Porsche købte Varta AG ud af et andet kuldsejlede batteriprojekt.
Samtidig overvejer den tidligere ejer Michael Tojner at købe afdelingen for mikrobatterier. Den del af virksomheden fremstiller blandt andet knapcellebatterier til høreapparater.
Koncernen beskæftiger cirka 3.260 ansatte, hvoraf mange arbejder på hovedkvarteret i Ellwangen. Selskabet Varta, der fremstiller almindelige startbatterier til biler, er en helt separat virksomhed og rammes ikke.
Krisen har ulmet længe, selvom ledelsen sidste år erklærede en omstrukturering for gennemført. Selskabet nåede dengang akkurat at afværge en truende betalingsstandsning.
Det endelige dødsstød ramte tyskerne i maj, da tech-giganten Apple valgte at stoppe samarbejdet. Den amerikanske gigant var den absolut vigtigste kunde på fabrikken i Nördlingen.
Her fremstilles knapbatterier til trådløse hovedtelefoner frem til november, hvorefter produktionen flyttes til Asien. Fabrikken med 350 ansatte forventes derfor at lukke helt i løbet af efteråret.
Byretten i Stuttgart skal nu tage stilling til de fire indgivne konkurssager. De mange medarbejdere går dermed en yderst usikker fremtid i møde.
Det tyske industriikon må sande, at den benhårde konkurrence fra asiatiske producenter blev for voldsom. Selskabets aktionærer står til at miste alt.
I hvert fald hvis ikke nye investorer eller ny kapital dukker op.


