En 21-årig mand har nu en dom på 20 dages betinget fængsel hængende overhovedet, efter at han med 1.000 kr. prøvede at bestikke sig til en bestået teoriprøve.
En 21-årig mand er blevet idømt 20 dages betinget fængsel for at forsøge at bestikke en køresagkyndig.
Efter at være dumpet til teoriprøven for tredje gang tilbød den unge mand 1.000 kroner til den sagkyndige for et andet ‘resultat’.
Den 21-årige kaldte det selv en joke – men det syntes hverken den sagkyndige eller dommeren.
Det har Københavns Byret ifølge Ritzau afgjort mandag.
Dommen er en alvorlig påmindelse om konsekvenserne ved at forsøge at snyde sig til et kørekort.
Det hele sket ifølge Ritzau 30. juni 2023 på Amager Strandvej i København. Her havde den 21-årige mand havde netop afsluttet sin teoriprøve – for tredje gang.
Resultatet var nedslående: Seks fejl. Grænsen for at bestå er maksimalt fem fejl.
Tilbudt 1.000 kroner for at ændre resultat
Frustreret over endnu engang at være dumpet henvendte den unge mand sig ifølge anklageskriftet til den prøvesagkyndige med et tilbud om 1.000 kroner for ‘et andet resultat’.
I retten forklarede den 21-årige, at han mente tilbuddet som en joke.
– Jeg er klar over, at han ikke pludselig kan ændre det til fem fejl, sagde han under retsmødet i sidste uge.
Han hævdede også, at han ikke havde vist pengene til den sagkyndige, selvom han havde 1.000 kroner på sig den dag.
Sagkyndig: “Det gør man bare ikke!”
Den udlægning var den prøvesagkyndige, der vidnede i sagen, dog lodret uenig i.
Han opfattede på ingen måde situationen som sjov.
– Sådan noget siger man ikke for sjov til en embedsmand. Det gør man bare ikke, sagde den sagkyndige, der er ansat i Færdselsstyrelsen.
Han forklarede desuden i retten, at den 21-årige havde vist ham de 1.000 kroner, som lå i en taske eller lignende.
Den sagkyndige reagerede prompte på bestikkelsesforsøget.
Han indberettede straks hændelsen til sin leder, som besluttede at anmelde sagen til politiet.
Dom efter mere end to års ventetid
Nu, mere end to år efter hændelsen, er der altså faldet dom.
Københavns Byret fandt den 21-åriges forklaring om en joke utroværdig. Han blev kendt skyldig i forsøg på bestikkelse efter straffelovens paragraf 122.
Straffen blev fastsat til 20 dages betinget fængsel. Det betyder, at han slipper for at afsone straffen, hvis han ikke begår ny kriminalitet inden for en prøvetid.
At snyde sig til et kørekort er desværre ikke et ukendt fænomen.
Som Boosted tidligere har kunnet fortælle er køreskole-elever flere gange blevet taget i at forsøge at snyde sig til et bestået resultat. En er endda blevet filmet i det 25. forsøg.

