Annonce

Bilisterne er trætte af skærme – nu får knapper comeback

Bilister er trætte af store skærme, så nu rykker knapper – ikke overraskende – retur ind i kabinerne. De små elbiler er først.

Annonce

Bilister er trætte af skærme, så fysiske knapper får nu et markant og knap så uventet comeback i bilindustrien.

De absurd digitaliserede kabiner med flere touchstryk for bare at komme ind i den rigtige menu taber tilsyneladende pusten, fordi bilejerne har vendt deres vrede mod bilmærkerne.

Bilmærker, der ifølge Ferrari forsøger at spare helt ned til 50 kroner pr. bil ved kun at bruge skærme og touch.

Annonce

Mange nye bilmodeller har da også næsten fuldstændigt elimineret de traditionelle trykknapper til fordel for touchpaneler. Men den teknologiske udvikling har gjort mere skidt end godt for bilisterne.

De – altså bilisterne – tvinges til at flytte øjnene fra asfalten for at navigere rundt i indviklede, digitale undermenuer. Det fjerner fokus, og adskillige gange er der blevet råbt op om, at er farligt ude på vejene.

Den svenske bilistorganisation M Sverige har tidligere advaret mod de gigantiske berøringsskærme. Organisationen slår fast, at de lysende display ikke bare bliver men er et reelt problem.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kritikken vinder nu for alvor genklang hos flere af de helt store bilmærker. Forbrugerne savner simpelthen følelsen af kontrol og mekanisk præcision under køreturen.

Volkswagen og Ferrari lytter til vrede bilister

Det tyske bilmærke Volkswagen har valgt at lytte aktivt til de mange utilfredse røster fra kunderne.

I den kommende elbil ID. Polo tager tyskerne således de fysiske betjeningselementer til nåde igen.

Artiklen fortsætter efter dette:

Selv italienske Ferrari reagerer på bilisterne nej tak til touch. I den nye elbil Luce, der ikke er alles kop te, har knapper en central placering i kabinen. Og det i en bil med mere end 1.000 hestekræfter.

Spørgsmålet er, hvor mange bilmærker der følger de eksempler. Det Volkswagen-støttede Rivian siger nemlig omvendt, at der er noget i biler, som er langt bedre end fysiske knapper.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?