Et politisk flertal Stortinget sikrer nu, at 98 oktan benzin forbliver ethanolfri. Beslutningen kaldes en stor sejr for ejere af veteranbiler og motorcykler i Norge.
En stor beslutning er truffet i Norge. Efter noget af et politisk drama er 98 oktan benzin nu sikret uden iblanding af ethanol.
Det glæder især ejere af veteranbiler, motorcykler og både, som har frygtet for deres motorer.
Sagen har skabt stor opmærksomhed i landet. Mange nordmænd har nemlig været meget bekymrede.
De frygtede, at de ikke længere kunne få den rigtige benzin til deres køretøjer.
Problemet ligger i benzinen med ethanol. Flere tankstationer tilbyder kun benzin, der er blandet med ethanol. Det er kendt som E5 eller E10 benzin.
Den type brændstof er ikke egnet til alle motorer. Det gælder særligt for ældre motorer i veteranbiler. Det gælder også for motorcykler, snescootere og privat-ejede både.
Mange små motorer har heller ikke godt af ethanol. Det kan være motorer i generatorer, kædesave og pumper. Ethanol kan forårsage skader på de motorer over tid.
Politisk U-vending sikrede flertallet
Partierne MDG og Fremskrittspartiet har stået i spidsen for sagen. De krævede, at 98 oktan benzin skulle forblive fri for ethanol. De ønskede at beskytte ejernes motorer mod skader.
Argumentet var også, at 98 oktan udgør en meget lille del af det samlede brændstofsalg. Derfor er effekten på de samlede drivhusgasudledninger ubetydelig.
Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen har dog været skeptisk. Han mente ikke, at regeringen burde gribe ind i brændstofmarkedet. Han ville lade det være op til selskaberne selv.
Men kort før afstemningen i Stortinget skete der noget. Arbeiderpartiet og Socialistisk Venstreparti skiftede holdning. De valgte at støtte et forslag fra Centerpartiet.
Det forslag sikrede, at 98 oktan forbliver uden ethanol. Også partiet Høyre havde fremlagt et forslag, der skulle garantere adgang til brændstoffet for forbrugerne.
Et oprør fra bilejere og entusiaster
Sagen er blevet beskrevet som et stort græsrodsoprør. Mange almindelige borgere og entusiaster har engageret sig.
– Det har været et græsrodsoprør. Jeg anslår, at 2 millioner nordmænd har ventet spændt på den beslutning, siger parlamentsmedlem og bilentusiast Johan Rud (MDG) ifølge nyhedsbureauet NBT.
Med afgørelsen kan mange nu ånde lettet op. De er sikret adgang til ren 98 oktan benzin fremover. Det fjerner en stor bekymring for mange ejere af specialkøretøjer.
I Danmark er der intet benzin, der er etanolfrit. Heller ikke det med oktan-tallet 100. Man kan dog komme ned på en femprocents-blanding i den benzin der hedder E5.
Norge har i det hele taget mere gunstige forhold for ejere af klassiske biler. Siden 2019 er de blandt helt sluppet for afgifter. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]