17-årige kører bil alene – sådan dækker forsikringen

Forældre til 17-årige og 17-årige i sig selv skal tjekke deres forsikringer ekstra grundigt, fordi måske dækker forsikringen slet ikke.

Annonce

Det kan blive en dyr fornøjelse for de 17-årige at køre bil på egen hånd i Danmark. Også selvom det siden 1. juli 2025 har været helt lovligt.

Det skriver DR.dk.

– Hvis man som 17-årig sætter sig bag rattet dagligt eller flere gange om ugen for at køre til fritidsaktiviteter, til uddannelsessted eller til en læreplads, så vil den 17-årige skulle registreres som bruger af køretøjet, siger underdirektør i Motorstyrelsen, Claus Holm, i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og det samme mener man hos brancheorganisationen Forsikring og Pension.

Her understreger direktør Thomas Brenøe, at de 17-årige i værste fald måske slet ikke er dækket, hvis de er involveret i et uheld eller lave en skade på em bil.

Og det kan blive dyrt. Selv hvis både de 17-årige og forælderne gør det rigtige og får registeret den 17-årige som ejer/bruger af et køretøj.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det bekræfter Louise Dahl Krath Jensen, underdirektør i DI Byggeri, i en pressemeddelelse.

Ifølge underdirektøren er 17-årige mere eksponeret for skader. Både på dem selv, deres egne eller andres ting.

Og så er det ifølge Louise Dahl Krath Jensen vigtigt at få kigget på, hvordan forsikringsselskaberne forholder sig til det at forsikre de yngste bilister. Det er der nemlig ingen standard for.

Der er heller ikke noget bestemt udgangspunkt, forsikringselskaberne følger, hvis de 17-årige kører bil alene på tidspunkter, hvor de ikke må. Altså fra kl.20 om aftenen til kl.05 næsten morgen.

– Det er ikke afklaret i praksis, om det tæller som ”grov uagtsomhed”.

– Og hvis det gør det, kan forsikringstageren risikere at forsikringen slet ikke dækker, siger Louise Dahl Krath Jensen.


Det måske mest overraskende ved de nye regler på kørekort-området er, at end ikke myndighederne har styr på dem.

I sidste uge skrev Motorstyrelsen eksempelvis, at 17-årige slet ikke må noteres som ejere eller brugere af et køretøj. Men det passer ikke. Læs mere om det her.


Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet