Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer

Længe før Ferrari selv tænkte på hyperbiler med 1.000 hestekræfter eller mere, byggede Koenig Special en Testarossa op i midten af 80’erne.

Annonce

Ferrari Testarossa var et ikon i 80’erne. Og er det stadig i dag. Men den 4,9-liters V12-motor tåler dog langt flere hestekræfter, end fabrikken i Maranello udstyrede den med.

Hos de tyske tunere Koenig Specials udstyrede man i midt-80’erne bilen med hele 1.000 hestekræfter.

Ferrari syntes, 390 hestekræfter var nok. Bare for at sætte tyskernes arbejde lidt i perspektiv. Koenig Specials’ Testarossa siges at være god for en topfart på 356 km/t. De første 0 til 100 km/t var i øvrigt overstået på bare 3,7 sekunder.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Betragteligt hurtigere end noget andet, du kunne komme bag rattet af i 1980’erne. I hvert fald hvis det skulle være udstyret med nummerplader og typegodkendelse.

LÆS OGSÅ: Bildesigner død – brutalt myrdet foran sit hjem

For at håndtere de mange hestekræfter gjorde tyskerne de i forvejen store luftindtag på begge sider af bilen endnu større. Derudover fik Koenig Specials fremstillet specielle støddæmpere og større bremser for at tøjle belastningen fra den enorme effektforøgelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I dag står bilen til salg i Californien. Men forhandleren har oprettet en profil på Bring a Trailer, hvor Ferrarien kan nørdes i alle dens detaljer.

På grund af skattetekniske regler er bilen indregistreret i delstaten Montana, men det burde være en formsag at få den ud af USA, hvis der skulle sidde en interesseret dansker med finanserne i orden derude.

Og apropos finanserne er Ferrarien på tidspunktet for denne artikels publicering budt op i 300.000 dollar svarende til 2 millioner kroner. Det bliver den dog næppe solgt for.

Bilen her, hvis fulde navn er Ferrari Testarossa Koenig Specials Competition Evolution II, har kørt 17.000 kilometer fra ny i 1985. Hvor mange søskende, den har, er uvist. Men Koenig Specials byggede mindst én åben udgave af bilen også.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her

  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
  • Sjælden Ferrari med 1.000 hestekræfter søger ny ejer
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen. Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW. Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet