Lamborghini-ejer snuppet med 217 km/t: “Jeg blev grebet af stemningen”

Det gik alt, alt for stærkt. Lamborghini-ejeren holder dog fast i, at han ‘bare’ blev grebet af stemningen. 

Annonce

Tidligere på måneden kørte 2023-udgaven af Cannonball gennem i Irland. Undervejs har deltagerne givet gas. Men særligt én af dem tiltrak sig politiets opmærksomhed på den ufede måde.

Ifølge politiet blev Lamborghinien, en grå Huracan – målt til at køre 217 km/t på en strækning af noget motorvej, hvor der kun er tilladt at køre 100 km/t,

Manden bag rattet hedder James Wall. Han blev, efter bilen var bragt til standing, anholdt. Og selvom han siden er blevet løsladt, er det med en sigtelse for hensynsløs kørsel hængende over hovedet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På de sociale medier skriver irsk politi, at ‘man ser frem til retssagen mod Lamborghini-ejeren’.

LÆS OGSÅ: Fra på søndag bliver hver 10. dieselbil forbudt – se listen med forbudte biler her

Ifølge The Irish Times har Wall, der skal møde i retten 17. oktober, beklaget hastigheden. Noget han forklarer med, at han lod sig rive med af stemningen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bliver han dømt i sagen, risikerer han ikke som i Danmark, at staten konfiskerer bilen. Men politiet lægger alligevel op til en rimelig heftig bøde på 5.000 britiske pund svarende til 42.000 danske kroner.

James Wall er dog ikke den eneste Canonball-deltager, politiet fik sig en alvorssnak med. Samme dag blev en anden Lamborghini-ejer, der kørte en Huracan STO, stoppet og sigtet for at have kørt 159 km/t i en 100-zone.

 

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet