Hus til salg – i garagen er der plads til 72 biler

Huset i sig selv er 836 kvadratmeter stort, men det er garagen, som gør det for os på Boosted-redaktionen.

Annonce

Hvor mange biler har du? 1, måske 2? Eller 72? Hvis antallet ligger derimellem, er der plads til dem alle sammen i garagen til denne vilde ejendom i den amerikanske stat Montanta.

Hele herligheden kan blive din for 12 millioner dollars. Godt 74 millioner danske kroner. Men så følger der også et rullefelt og en Tesla-ladestander med i prisen. A’ hva’beha’r!

Men det er faktisk ikke alt. En benzinstander med en tank på 3,700 liter og vaskehal er også en del af pakken. PS: Du kører selvfølgelig aldrig din bil i vaskehallen – du vasker i hånden!

Artiklen fortsætter efter annoncen

De årlige ejendomsskatter løber op i 31.000 dollars. Omregnet til dansk mønt er det lige knap 200.000 kroner. Men det er nok ikke et problem, hvis du allerede kan skrabe købesummen sammen.

LÆS OGSÅ: SE BILLEDERNE: Formel 1-holds 3-etagers luksuslejer søger ny ejer

Huset ligger i øvrigt på en grund der er 8 hektar stor. Læg asfalt i hele skidtet og byg din egen racerbane – vi siger det bare.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Find flere fantastiske boliger her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler