Ford lukker fabrik i Tyskland – vil ikke bygge biler mere

Lige om lidt skal der ikke længere bygges biler på Fords fabrik i Saarlouis, Tyskland. Når den sidste Focus kører ud af portene, rykker medicinalvirksomheden Vetter ind.

Annonce

Når den sidste Focus efter planen triller af samlebåndet i 2025, er det også helt slut med bilproduktion i Saarlouis i det vestlige Tyskland.

Fabrikken, der blev indviet af Henry Fords ældste barnebarn, Henry Ford II, i juni 1970, lukkes dog ikke permanent ned. I stedet skal den omdannes til produktionssted for medicinalvirksomheden Vetter.

Det skriver Automobilwoche.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ford har i en længere periode forsøgt at få andre til at producere biler på fabrikken i Saarlouis. Men efter at en alt andet end underskrevet aftale mellem et kinesisk mærke og Ford selv faldt fra hinanden, er dette alligevel ikke lykkedes.

LÆS OGSÅ: Jacob har fået et job ingen dansker har haft før

Aftalen smuldrede angiveligt mellem partnerne i sidste øjeblik. Hvorfor vides ikke præcist. Den sidste Ford Focus forlader samlebåndet i sommeren 2025. En smule senere end planlagt. Men det skyldes angiveligt en aftale med medarbejderne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I 2021 forsøgte den danske Ford-importør i øvrigt at gå i rette med Boosted, fordi redaktionen skrev, at Ford allerede dengang forsøgte at sælge fabrikken i Saarlouis. Det har siden vist sig, at Boosted havde helt ret.

Ford er ikke de eneste, der nu pakker en tysk bilfabrik ned. Det er allerede sket engang i år, da et lillebitte bilmærke gik konkurs for anden gang i marts. Læs mere om det her.

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder