707 hk – nogen har lagt en Hellcat-V8 i en MX-5

Det kan oversættes til 685 hestekræfter på de bagerste hjul – fuldstændig vanvittigt

Annonce

Nu er motorombytningerne ikke noget nyt fænomen. Det samme gælder for en V8 skohornet ned i Mazda MX-5.

Men at der ligefrem er plads til den enorme kompressor-fodrede 6.2-liters HEMI-V8’er fra Dodge Challenger Hellcat. Det er grænsende til det sindssyge.

Sindssygt fede  vel at mærke. Motoren er så stor, at der måtte skæres hul i kølerhjelmen for, at den overhovedet kunne være der.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men jo, den kører, og samtlige hestekræfter går direkte i baghjulene. Og ja, den trækker en brænder i sjette gear.

 

 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder