Fisker Inc. stopper salget af Ocean i hele verden

Fisker tilbagekalder samtlige biler, mærket nogensinde har bygget. Samtidig stoppes salget af Ocean-modellen globalt.

Annonce

Det er kun en en tilbagekaldelse, der er gyldig i USA, men Fisker tager alligevel konsekvensen og stopper salget af Ocean-modellen på global plan.

Det skriver Electric Vehicles.

Fisker har i den forbindelse rådet sine forhandlere i både USA, Europa og Canada til at suspendere salget. Fejlen, som i hvert fald i USA skal undersøges, forhindrer dørene på Fisker Ocean i at åbne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fisker Inc. ligner dog et mærke som synger på absolut sidste vers. I forbindelse med bilmærkets anmodning om konkursbeskyttelse i USA sagde Fisker, at det i kun drejede sig om den amerikanske afdeling.

LÆS OGSÃ…: Kom med inden for – sÃ¥dan ser Fiskers forladte forretning ud i Danmark

Alle internationale datterselskaber ville ikke blive berørt. Virkeligheden viste sig dog at være en helt anden bare to dage senere. Læs mere om det her.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I forbindelse med et møde i det amerikanske svar pÃ¥ skifteretten har Fisker Inc.’s advokat sagt, at man er klar til at lukke virksomheden ned, nÃ¥r aktiverne er solgt fra.

Under retsmødet kom det frem, at Fiskers aktier primært er 4.300 biler, som man lige nu forsøger at få én og samme køber til at overtaget. Tilbage står firmaets to største kreditorer og slås om, hvem der skal have bare lidt af sine penge hjem først.

Det er i samme ombæring kommet frem, at Fisker skylder lige i underkanten af 6 milliarder danske kroner. En gældspost som gør at Fisker ikke kan fortsætte driften.

Læs videre efter annoncerne

Læs flere spændende nyheder fra og om bilernes verden lige her!

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler