VW solgte flere ‘pøller’ end biler i 2019

VW-pølsen har endda sit eget varenummer

Annonce

Hvad tror du, Volkswagen sælger mest af på et år? Golf, Transporter, Passat måske den lille bypotte UP! ?

Ingen af delene. Det, fabrikken sælger mest af på et år, har faktisk slet ikke noget med biler at gøre. Varenummer “199 398 500 A” er derimod noget spiseligt.

Siden 1970’erne er der på fabrikken i Wolfsburg nemlig produceret og solgt curry-wurst-pølser i million og atter millionvis til forbrugere verden over. Det er blevet til langt flere ‘pøller’ end biler.

Artiklen fortsætter efter annoncen

LÆS OGSÅ: Rallybil i sindssygt uheld – ryger ud over klippekant med 175 km/t

Alene sidste år solgte VW 6,8 millioner curry-wurst-serveringer. Det er 600.000 pølser mere end Volkswagen producerede af biler i alt.

Siden 1930’erne har VW produceret pølser til medarbejdernes middagsmad. Men i 1973 kom man på den idé også at sælge til den almene forbruger. En kæmpe succes skulle det vise sig. I dag producerer 30 medarbejdere på Wolfsburg-fabrikken godt 20,000 pølser om dagen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

VW-pølsen kan i 2020 altså fejre sit 47. år. Det hele forklarer Grand Tour-værten Richard Hammond i sit nye TV-show ‘Richard Hammond’s Big’. Her besøger han foruden VW’s pølse-fabrik også kvinden, der kom på nogle af de mest ikoniske Golf GTI-detaljer.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler