Volvo flygter ud af Kina – rykker produktion til Belgien

Kinesiske Volvo er nu så bange for toldsatser fra EU, at produktionen af elbilen EX30 rykkes til Europa. Ikke til Sverige, men til Belgien.

Annonce

Den eneste tilbageværende bilfabrik i Belgien bygger nu også Volvo EX30.

Det kinesiske bilmærke er nemlig så bange for at blive ramt af den told, EU har lagt ned over kinesiske elbiler, at man rykker produktionen til Europa.

Volvo Cars i Danmark skriver i en pressemeddelelse, at produktionen er begyndt fredag i denne uge.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– EX30 er afgørende for os, når vi skal fortsætte med at styrke vores position på markedet for premium-elbiler i Europa, siger Francesca Gamboni, chief manufacturing og supply chain officer hos Volvo Cars.

– Investeringen i den europæiske produktion af EX30 i Gent passer perfekt til vores mangeårige strategi om at bygge vores biler der, hvor de sælger bedst.

EX30 er afgørende for Volvo – flere mærker frygter told

– Vores fleksible globale fodaftryk bidrager til vores modstandsdygtighed og giver os mulighed for at justere vores produktionsplaner mere smidigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men flytningen til Belgien er ikke gratis for Volvo. Det kinesiske bilmærke hævder, at man allerede har smidt 200 millioner euro svarende til halvanden milliard danske kroner i fabrikken.

Penge som blandt andet er brugt på godt 600 nye eller opdaterede robotter, en udvidelse af batterihallen, en ny dørproduktionslinje samt et nyt samlebånd, der kan håndtere batteripakkerne.

Faktisk er Volvo så bange for tolden, at man lige nu er ved at opføre endnu en fabrik i Europa. Den skal efter planen ligge i Tjekkiet. Men om det også betyder flere ansatte, kommer Volvo Cars ikke ind på.

Volvo er langt fra at være de eneste, som ikke har det godt med den europæiske straftold på elbiler. Allerede for et år siden meddelte det kriseramte Aiways, at man rykker næsten hele forretningen til Europa. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet