Volvo er blevet anmeldt fordi de ansatte fryser

Volvo er blevet meldt til myndighederne, fordi de ansatte fryser på fabrikken i Torslanda. Sikkerhedsrepræsentanten frygter nu for de ansattes helbred.

Annonce

Volvo er blevet meldt til myndighederne, fordi de ansatte fryser på bilfabrikken i Torslanda ved Gøteborg.

Sikkerhedsrepræsentanten har nu sendt en officiel anmeldelse til den svenske arbejdsmiljømyndighed efter gentagne klager over de lave temperaturer.

Problemet rammer produktionen af populære modeller i januar 2026, hvor kulden gør det næsten umuligt at udføre præcis montage.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fagforeningen har længe råbt vagt i gevær over forholdene i de store haller.

Det er især knuste døre til lastbilsluserne, der lader den iskolde vinterluft strømme direkte ind til medarbejderne.

Selvom fejlene er til myndighederne, er de ikke blevet udbedret i tide til at beskytte de ansatte.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kulden påvirker ikke kun komforten, men også evnen til at bygge bilerne korrekt.

– Kulden pÃ¥virker finmotorikken, og vi har den type arbejde, hvor vi samler og skruer,” forklarer fagforeningsformand Adrian Abdullah til Dagens Arbete.

Han frygter, at det høje arbejdstempo i de kolde lokaler vil føre til varige led- og muskelsmerter.

Læs videre efter annoncerne

Volvo Cars har forsøgt at dæmpe gemytterne ved at uddele varmere tøj til de ansatte.

Ledelsen har også oprettet en digital chat, hvor ødelagte porte kan anmeldes hurtigere.

Sikkerhedsrepræsentanten mener dog ikke, at det løser det grundlæggende problem med det iskolde træk.

Nu skal den svenske Arbejdsmiljøstyrelse vurdere, om Volvo overholder lovgivningen for indendørs temperaturer.

Mere efter annoncen

Hvis myndighederne finder forholdene for kristable, kan det i værste fald føre til et midlertidigt stop af produktionen. Det vil være et dyrt slag for Volvo her i starten af året.

Medarbejderne føler sig overset af ledelsen, som man mener prioriterer tempoet over ansattes ve og vel.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder