Volkswagens overskud kollapser med 30 procent

Som forretning har Volkswagen AG set langt bedre dage. De seneste regnskabstal afslører, at overskuddet er skumpet med 30,6 procent.

Annonce

Volkswagen tjener stadig penge. Men 2024 var et værre år end ellers. Overskuddet faldt nemlig med hele 30,6 procent.

Det har mærket fra Wolfsburg netop offentliggjort i en pressemeddelelse om årsregnskabet.

Det er ifølge mærket selv den øgede konkurrence i Kina og generelt højere omkostninger, der gør, at VW ‘kun’ endte med et plus pÃ¥ 12,4 milliarder euro sidste Ã¥r.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Koncernen skyder dog ikke hele skylden på det faldende salg i Kina. Det har nemlig også kostet mange penge, at Audi har trukket sig fra Belgien.

Her har 3.000 ansatte mistet jobbet, fordi tyskerne har lukket den ene af bare to tilbageværende bilfabrikker i hele landet.

Volkswagen forventer at 2025 bliver et bedre år

Driftsresultatet hos Volkswagen-koncernen har det heller ikke for godt. Det faldt med 15 procent, hvilket svarer til et resultat på 19,1 milliarder euro for hele 2024.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det kan veksles til, at profitten pr. bil er faldet fra 7 procent i 2023 til nu 5,9 procent i 2024. Tyskerne kan dog notere sig en fremgang. Nemlig i omsætningen.

Hele 329 milliarder euro kørte gennem VW-koncernen i løbet af sidste år. Det er en stigning på lidt mindre end én procent. Og selvom det ikke lyder af meget, forventer VW-ledelsen alligevel, at 2025 bliver et bedre år.

Faktisk forventer man, at årsresultatet stiger med 5 procent. Det skyldes dog ikke nødvendigvis forventninger om et øget salg, men derimod nedskæringer.

Læs videre efter annoncerne

Frem mod 2030 skal Volkswagen alene i Tyskland af med 35.000 ansatte. Det svarer til lige knap hver fjerde ansatte i personvognsafdelingen.

Uden har Volkswagen varslet fabrikslukninger. Hele tre fabrikker skal væk fra den ordinære drift. Det er første gang nogensinde, at Volkswagen lukker fabrikker hjemme i Tyskland.

Ledelsen vil nu se på, om fabrikkerne kan sælges videre til andre i bilindustrien. Angiveligt er flere kinesiske mærker interesseret i at tage over, der hvor tyskerne slipper.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler