Volkswagen lover fysiske knapper – ikke kørende mobiler

Nye biler skal ikke være mobiltelefoner på hjul. I hvert fald ikke dem fra Volkswagen. Det lover mærkets chefdesigner, Andreas Mindt, nu.

Annonce

Volkswagen afviser, at mærkets fremtidige modeller vil blive mobiltelefoner på hjul.

I stedet vil tyskerne fokusere på bl.a. at få de fysiske knapper tilbage i bilerne. Det begynder man med i ID.2, der lander næste år.

Samtidig beklager designchefen Andreas Mindt, at mærket gik for vidt, når det kommer til touchskærme- og flader i de nuværende modeller.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Vi vil aldrig, nogensinde begå den fejl igen. Vi skal have de fysiske knapper tilbage på rattet nu. Ingen gætterier mere.

– Det er den feedback, vi har fået. Og folk elsker det.

Selv direktøren synes, Volkswagens infotainment er ‘forfærdelig’

– Ærligt talt, det skal være en bil og ikke en telefon, lød det fra Andreas Mindt, da han i sidste uge var med til lanceringen af konceptbilen ID.EVERY1, der på sigt bliver til ID.1.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selvom touchknapperne ikke forsvinder helt i Volkswagens biler, vil de fremover blive suppleret af fysiske knapper til de vigtigste funktioner. Læs mere om det her.

De (fysiske knapper, red.) vil være i hver bil, vi laver fra nu af. Vi har forstået budskabet, tilføjer Mindt og henviser til både kritik og tilbagemeldinger fra kunder.

Bilerne vil stadig have skærme til navigationssystemer og obligatoriske bakkameraer, men ikke på bekostning af fysiske knapper. I hvert fald ikke længere.

Læs videre efter annoncerne

Volkswagen har tidligere fået heftig kritik for koncernens infotainmentsystemer. Det er både for kompliceret og for langsomt.

Selv den administrerende direktør, Thomas Schäfer, synes, den er gal. Af samme grund har koncernen valgt at kassere størstedelen af sin egen udvikling og give amerikanske Rivian milliarder af euro for at udvikle noget nyt.

Thomas Schäfer har i et tidligere interview med Autocar sagt, at Volkswagens første bud på infotainmentsystemer til elbiler er ‘en forfærdelig oplevelse for kunderne’.

Den nye ID.2 må dog klare sig uden Rivians hjælp. For til forskel fra ID.1 skal ID.2, der er på størrelse med den nuværende Golf, baseres på VW’s egen infotainment.

Mere efter annoncen

Hvorfor Andreas Mindt ikke kommer ind på. Men det kan skyldes, at lanceringen er så tæt på, at der er for sent at lave bilen om.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder