Ville ‘aflive’ benzinmotor – BYD trækker ulovlig reklame tilbage

I Italien prøvede kinesiske BYD sig frem med et indbytningstilbud til ejere af biler med PureTech-motorer fra Stellantis. Men den går ikke, siger myndighederne.

Annonce

BYD har været lige lovligt smarte i Italien.

Det kinesiske mærke, der i begyndelsen slog sig op på at kopiere Mercedes’ design og BMW’s logo, må nemlig ikke tilbyde særlige rabatter til ejere af biler med PureTech-motorer fra Stellantis.

I hvert fald ikke kun til dem.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Og det har BYD gjort. Det har det italienske svar på forbrugerombudsmanden Istituto dell’Autodisciplina Pubblicitaria (IAP) afgjort.

Helt konkret tilbød BYD ejerne af en række biler med PureTech-motorer op til 10.000 euro svarende til 75.000 kroner i rabat på en ny el- eller hybridbil.

Ifølge IAP har BYD overtrådt adskillige love i Italien, gjort sig skyldige i injurier og vildledende samt urimelig markedsføring.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver Reuters.

I en kommentar til nyhedsbureauet kalder Stellantis det for ‘en vigtig anerkendelse af behovet for at beskytte forbrugerne mod urimelig reklame’.

BYD har endnu ikke reageret offentligt på afgørelsen. Men den må stikke lidt. Særligt fordi mærkets italienske landechef er den tidligere landechef for FCA (det nuværende Stellantis, red.) i netop Italien.

Læs videre efter annoncerne

Herhjemme finder vi ikke et lignende tilbud fra BYD til Stellantis-ejere. Men importøren Nic. Christiansen Gruppen kunne nok godt tænke sig bare en smule bedre salgstal.

Siden lanceringen af mærket i 2022 har danskerne ikke rigtig bidt på BYD – eller Build Your Dreams – som sammentrækningen står for.

I 2025 solgte mærket 275 biler herhjemme. Det er lige et par mere end Citroën fik solgt i samme periode, men markant mindre end ligeledes kinesiske MG og Volvo konkurrenter som Mazda og Ford.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler