Vil du med? Land Rover lancerer global eventyrkonkurrence

Defender Trophy er en ny global eventyrkonkurrence, hvor også danskere kan ansøge om at blive udvalgt til en krævende finale i Afrika i 2026. Ansøg nu!

Annonce

Defender Trophy er en ny global eventyrkonkurrence fra Defender, hvor almindelige mennesker fra Danmark og resten af verden kan ansøge om at deltage. Konkurrencen kombinerer offroad-kørsel, fysiske udfordringer og problemløsning og kulminerer i en global finale i Afrika i 2026.

Ansøgningsrunden er nu åbnet, og deltagerne udvælges gennem regionale forløb i mere end 50 lande. Danmark er blandt de lande, hvor interesserede kan søge om en plads i konkurrencen, der bliver fulgt af et globalt online publikum.

Det nye format adskiller sig fra klassiske motorsportsløb. Defender Trophy er ikke en konkurrence for professionelle racerkørere, men en eventyrudfordring for personer med kørekort, fysisk form og lyst til at arbejde sammen under pres.

Eventyrkonkurrence med dansk deltagelse

Defender Trophy er inspireret af tidligere Trophy- og Challenge-events, som fandt sted fra slutningen af 1980’erne og frem til år 2000. Det nye initiativ er dog bygget op fra bunden med fokus på moderne udfordringer, teamwork og naturbevarelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Deltagerne gennemgår tre krævende runder med træning og konkurrence, før de bedste kvalificerer sig til finalen i Afrika. Her skal deltagerne løse køreudfordringer i vanskeligt terræn, taktiske opgaver og fysiske tests.

Ifølge arrangørerne er det netop kombinationen af eventyr og tilgængelighed, der er central. Man behøver ikke være elitesoldat eller professionel offroad-kører for at komme i betragtning.

“Hvis du omfavner det umulige og deler vores eventyrånd, er det udfordringen for dig,” fortæller Mark Cameron fra Defender.

Samarbejde med naturbevaringspartner

Et centralt element i Defender Trophy er samarbejdet med Tusk, som arbejder med natur- og dyrebeskyttelse i Afrika. Vinderne af konkurrencen får mulighed for at deltage i en konkret naturbevaringsmission som afslutning på eventyret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Konkurrencen er bygget op, så deltagerne vurderes individuelt, men konkurrerer i par. Før hver etape får den lavest rangerede deltager mulighed for at vælge makker, hvilket skal styrke samarbejde og strategisk tænkning.

Ifølge Defender er formålet at skabe oplevelser, der rækker ud over konkurrencen og efterlader et varigt aftryk.

Defender 110 Trophy Edition spiller en central rolle

I forbindelse med konkurrencen præsenterer Defender også en ny specialmodel, Defender 110 Trophy Edition. Modellen er udviklet som en ekspeditionsklar udgave med fokus på robusthed og funktionalitet.

Læs videre efter annoncerne

Bilen tilbydes i to historisk inspirerede farver, Deep Sandglow Yellow og Keswick Green, og kan udstyres med ekstraudstyr som tagbagagebærer, stige, forhøjet luftindtag og terrændæk. Indvendigt er modellen kendetegnet ved særlige Trophy-detaljer og læderkabine.

Trophy Edition kan bestilles uafhængigt af konkurrencen og bringer ifølge Defender eventyrets udtryk ud på de danske veje.

Hvem kan ansøge?

For at komme i betragtning skal ansøgere blandt andet være fyldt 23 år, kunne svømme 50 meter, have gyldigt kørekort og kunne kommunikere flydende på engelsk. Derudover kræves mulighed for international rejse.

Mere efter annoncen

Ansøgningsfristen er sat til 10. marts 2026. Herefter starter udvælgelsen frem mod den globale finale året efter.

For danske bilentusiaster og eventyrlystne er Defender Trophy dermed en sjælden mulighed. Ikke blot for at se et globalt eventyr udefra, men for faktisk at blive en del af det.

Du kan ansøge lige her!

Se mere til Defender Trophy-modellen her:

Flere artikler efter annoncen
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han har skrevet om biler i mere end 20 år og har dækket alt fra motorsport og bilbranchen til nyheder og analyser for større dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn.

I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911, som bliver luftet i godt vejr.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder