Verdensmesterskab i rally sat til salg – her er prisen

Verdensmesterskabet i rally er officielt sat til salg. FIA leder efter en ny ejer, fordiw Red Bull trækker sig. Prisen for de kommercielle rettigheder er 4 mia. kr.

Annonce

Verdensmesterskabet i rally, også kendt som WRC, skal have ny ejer.

FIA har allerede indledt den proces, der i sidst ende skal munde ud i, at nogle andre overtager sportens kommercielle rettigheder. D

Det sker, efter de nuværende ejere, Red Bull og investeringsselskabet KW25, har besluttet at sælge deres andel.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Prisen for rettighederne er vurderet til omkring 4 milliarder danske kroner.

Beslutningen om salget kommer efter et års drøftelser mellem FIA og de nuværende ejere. Det bekræfter FIA i en officiel meddelelse.

Der meldes allerede om betydelig interesse for at overtage rettighederne. Potentielle investorer kommer fra både Europa, USA og Mellemøsten.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nordiske arrangører følger processen tæt. Det gælder ikke mindst i Sverige, hvor Rally Sweden i Umeå er en stor begivenhed i WRC-kalenderen.

En mulig køber er dog allerede udelukket. Ifølge mediet GPBlog er Liberty Media ikke interesseret i at overtage WRC. Liberty Media ejer i forvejen rettighederne til både Formel 1 og MotoGP.

Fremtiden for WRC

FIA’s præsident, Mohammed Ben Sulayem, ser muligheder i salget. Han udtaler, at WRC befinder sig i et spændende øjeblik i sin historie.

Læs videre efter annoncerne

– Vi leder efter en partner, der ønsker at investere langsigtet og tage mesterskabet til det næste niveau, samtidig med at vi bevarer arven og øger publikummet.

En ny ejer kan få stor indflydelse på sportens udvikling. Det gælder både for selve konkurrencen og for måden, den markedsføres globalt.

WRC er en attraktiv sport for nye investorer. Ifølge tal fra FIA nåede WRC et publikum på 1,3 milliarder tv-seere i 2024.

Over fire millioner fans fulgte løbene på stedet. Næsten halvdelen af publikummet var mellem 18 og 34 år, hvilket er en eftertragtet målgruppe.

Ny ejer findes inden for få måneder

Mere efter annoncen

Malcolm Wilson, der er grundlægger af M-Sport og vicepræsident for sport i FIA, kalder processen en “fantastisk mulighed”.

Han mener, at et salg kan tilføre mesterskabet ny kapital og energi.

En afklaring på ejerskabet forventes at falde på relativt hurtigt. En ny ejer kan formentlig offentliggøres inden for de kommende måneder.

Set med danske øjne er der også interessant rally-nyt. Tidligere på måneden fik danskerne, som Boosted også kunne fortælle, nemlig en ny verdensmester i rallycross.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler