Verdens tredjestørste bil-land sænker tolden på EU-biler

Indien sænker tolden på biler fra EU fra 110 til 40 procent i en historisk handelsaftale. Det giver BMW, Mercedes og VW adgang til verdens 3. største marked.

Annonce

Indien sænker tolden på biler fra EU.

Ifølge Deccan Herald og Reuters har den indiske regering indgået en principaftale om at skære den tårnhøje importtold markant ned.

For biler med en pris over 112.000 kroner – eller 15.000 euro – falder tolden øjeblikkeligt fra de nuværende 110 procent til ‘kun’ 40 procent.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Noget der gør det muligt for europæiske bilmærker som Volkswagen, Mercedes-Benz og BMW, der længe har kæmpet for at komme ind på markedet, rent faktisk at konkurrere i Indien.

Tidligere var biler fra Europa så dyre, at de kun blev solgt i meget begrænsede mængder til de absolut rigeste.

Med den nye aftale forventes det, at de europæiske mærker kan teste markedet med langt flere modeller uden at skulle bygge store fabrikker lokalt først.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Planen er, at tolden gradvist skal sænkes yderligere over de kommende år, indtil den rammer et niveau på blot 10 procent.

Det vil gøre europæiske biler langt mere konkurrencedygtige over for de lokale giganter som Tata og Mahindra.

Tata ejer i forvejen Jaguar Land Rover, mens Mahindra sidder på blandt andet designhuset Pininfarina og bilmærket af samme navn.

Læs videre efter annoncerne

Aftalen omfatter i første omgang op mod 200.000 biler med forbrændingsmotor. Det er, hvad inderne vil acceptere af biler fra EU pr. år.

Indien er i dag verdens tredjestørste bilmarked næstefter USA og Kina, men det har været et af de mest beskyttede i verden.

Ved at åbne for de europæiske mærker håber regeringen i New Delhi at få adgang til ny teknologi og styrke det økonomiske samarbejde.

Aftalen, som kaldes “alle aftalers moder”, forventes officielt annonceret tirsdag den 27. januar 2026.

Mere efter annoncen

Der er dog en vigtig undtagelse i den nye handelsaftale, som især de indiske bilmærker- og koncerner har kæmpet for.

Elbiler vil nemlig stadig være opfattet af de høje toldsatser på 110 procent. Sådan skal det være i yderligere fem år.

Først efter denne periode vil de elektriske modeller fra EU få glæde af de samme lave toldsatser som benzin- og dieselbiler.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder