Det russiske Lukoil, der ejer 430 konkurstruede tankstationer i Finland, kan alligevel ikke sælges sine internationale aktiviteter til en schweizisk koncern efter press fra USA.
USA vil presse Rusland endnu mere på økonomien. Og det har nu fået et købstilbud fra den schweiziske koncern Gunvor til at kollapse.
Det skriver Reuters.
Russiske Lukoil vil ellers have solgt alle sine internationale aktiviteter, herunder 430 konkurs-truede tankstationer i Finland.
Det er finansministeriet i USA, som torsdag i sidste kaldte Gunvor for en russisk marionet, der har modsat sig handlen.
Ifølge branchenalytikere har Lukoil stadig indtil den 21. november til at finde en køber af alle oliegigantens aktiviteter. Det gælder firmaer i Europa, Mellemøsten, Afrika og Nordamerika.
Så sent som i sidste uge kunne Boosted fortælle, at den finske benzinkæde Teboil, der tæller 430 tankstationer, er i akut fare for at gå konkurs.
Teboil er nemlig også ejet af Lukoil.
– Vi er nu i en værre krise, end da krigen i Ukraine begyndte, siger Mikko Raitinpää, formand for Teboils forhandlerforening, i en pressemeddelelse.
Brændstofdistributør Neste har efter pres fra USA allerede stoppet alle nye leverancer af benzin og diesel til Teboil.
Desuden er det blevet gjort sværere for benzinkædens tankstationer overhovedet at tage imod betaling, da man er afskåret fra at tage imod kort.
– Det er bankernes pligt at sikre, at finansielle transaktioner ikke ender hos Teboil eller andre enheder, der er underlagt sanktioner, forklarede Mika Linna, ledende ekspert i den finske finansforening, til Iltalehti, da de nye sanktioner trådte i kraft.
I Moldova har man allerede bedt USA om at blive undtaget fra sanktionerne, fordi Lukoil sidder på brændstofforsyningen i blandt landets lufthavne.
Og i Finland har regeringen allerede meldt ud, at ‘man er klar til at finde løsninger’, hvis presset på Teboil betyder, at der kommer til at mangle brændstof.

