UPS: Løbsk Renault satte sig fast under fly

Ingen er kommet til skade. Altså på andet end stoltheden. For uheldet kræver nok en gang kvajebajer.

Annonce

Det ser dramatisk ud. Men ingen kom til skade, da en lufthavnsmedarbejder i Spaniens Alicante-lufthavn glemte håndbremsen i en Renualt Clio. Bilen trillede derfor uden chauffør direkte ind under et Ryanair-fly, hvor den ikke kom længere.

Der var ikke andet end kosmetiske skader på flyet, som dog blev forsinket i 90 minutter, før det kunne lette mod en planlagt rute til Manchester i England. Skaderne på Renaulten er der ingen meldinger om.

Men også det ser ud til at være kosmetisk. Hovedsageligt i hvert fald. Men undervognen kunne nok godt trænge til et tjek efter mødet med den kæmpe stopklods.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet