Ulykker er farligere ved 35 km/t end 50 km/t i visse moderne biler som MG3. Tyske ADAC afslører nu, at manglende selestrammere øger risikoen for skader.
Ulykker er farligere ved 35 km/t end 50 km/t, hvilket lyder som en fysisk umulighed.
Men den tyske bilistklub ADAC har netop frigivet en undersøgelse, der dokumenterer det skræmmende paradoks.
Ved at sende den populære MG3-model ind i en barriere med lav fart, opdagede teknikerne, at passagererne fik langt mere alvorlige skader end ved højere hastigheder.
Forklaringen skal findes i bilernes avancerede sikkerhedssystemer, der ofte er optimeret til de standardiserede test-hastigheder. Mange bilmækrer designer nemlig deres biler til at klare de 50 km/t, som er normen hos organisationer som Euro NCAP.
Når hastigheden falder til 35 km/t, opfatter bilens computer ikke altid sammenstødet som værende alvorligt nok til at aktivere alle beskyttelsesmekanismer.
Det mest kritiske punkt er selestrammeren, der normalt giver en smule efter ved 50 km/t for at fange kroppen blødt. Ved 35 km/t udebliver denne støddæmpning i visse modeller.
Det sender passagererne direkte ind i den stramme sele, uden at bilen tager fra. Det medfører, at brystkassen bliver trykket markant dybere ind, end det sker ved den højere hastighed.
Især ældre mennesker er i stor fare ved de langsomme ulykker, da deres knogler er mere skrøbelige.
ADAC vurderer, at de højere kræfter på overkroppen kan føre til kritiske indre kvæstelser, som man normalt ikke forventer ved bykørsel.
ADAC opfordrer nu bilproducenterne til at gennemtænke deres software og hardware en ekstra gang.
Sikkerheden skal virke over et bredere spektrum af hastigheder og ikke kun ved de officielle målepunkter.
Selve testen af MG3 viste, at dummy-dukken på forsædet led under de manglende sikkerhedsfunktioner ved den lavere fart.
Selvom bilen er topmoderne, faldt passagererne bogstaveligt talt ugedæmpet ind i selen. Det resulterede i belastninger på kroppen, som var højere end ved et sammenstød med 50 km/t.
Og det er på mange måder modsigende. For både herhjemme er der kræfter, som kæmper for, at den generelle hastighed i byerne skal langt under 50 km/t.


