“Ukendt” bilmærke hyrer 30.000 ingeniører

Selvom BYD ikke rigtig har fat i danskerne, tror kineserne på, at man med Denza kan vende udviklingen. Bag projektet står 30.000 ingeniører.

Annonce

30.000 ingeniører.

Det er, hvad BYD – der for bare få år siden var bedst kendt for at kopiere Mercedes og BMW – har stående på lønningslisten.

Nu kommer sub-brandet Denza til Europa. Mærket, der egentligt er et joint venture mellem Mercedes og BYD, har endnu kun én model at byde på – nemlig Z9 GT.

Hvordan bilen skal forhandles i Danmark, og hvad den kommer til at koste, er stadig et åbent spørgsmål. Men vi ved allerede, at bilen får tre elmotorer og mere end 900 hestekræfter.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Så potentielle kunder skal ikke regne med at få smidt Z9 GT i nakken. Faktisk skal de nok forvente at aflevere, hvad der ligner en million kroner i dansk valuta for en bil.

Spørgsmålet er så, om Denza overhovedet kan tale til danskerne. Kinamærkets vicedirektør Stella Li er dog overbevist om, at man kan jorde de europæiske konkurrenter.

Blandt andet fordi Denza i sig selv hævder at have 30.000 ingeniører ansat. Samlet set påstår kineserne, at de har 30 milliarder kroner at udvikle biler for.

Derudover kan man trække på BYD, der påstår at have 150 milliarder kroner at udvikle for. Og så selvfølgelig mere end en million ansatte.

Artiklen fortsætter efter annoncen

BYD har da også voldsomt travlt. Sidste år kunne vi her på Boosted fortælle, at kineserne havde brugt et kvartal på at ansætte 200.000 nye folk.

Hvem der skal sælge Denza i Danmark, er som nævnt et åbent spørgsmål. BYD i Europa har dog to ufravigelige krav.

Forhandlerne må hverken sælge eksisterende BYD-modeller eller konkurrerende mærker, hvis de vil have noget med Denza at gøre. Kineserne tror dog på, at der er rigeligt at tage af.

Læs videre efter annoncerne

Alene inden udgangen af 2025 hævder Denza, at de i Europa har 1.000 forhandlere. Forhandlerne må dog ikke gøre andet end at sælge bilerne.

Modsat andre BYD-mærker vil kineserne nemlig stå for sådan noget som produktion og service helt selv.

Hvor BYD vil bygge Denza henne, er et helt tredje spørgsmål.

Mere efter annoncen

Kineserne er dog ved at opføre fabrikker i både Ungarn og Tyrkiet for at undgå den told, som EU har lagt ned over alle biler, der bygges i Kina.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce

Læs flere nyheder