Skal din gamle Vmax-bil på fornem udstilling?

Efter kæmpe succes leder Haaning Collection efter unikke biler til endnu en udgave af særudstillingen Brian Biler & Connie Cars. Skal din gejlerbil med?

Annonce

Har du en bil fra de gamle Vmax-dage, en tidligere deltager fra Danmarks Flotteste Bil eller en anden showbil fra en svunden tid? Så kan den måske få en plads på særudstillingen hos Haaning Collection.

Haaning-folkene fra Bagsværd gentager nemlig succesen med Brian Biler & Connie Cars, og nu leder museet sammen med DriveMeetups efter de mest unikke biler til ny udgave af særudstillingen.

Den kommende særudstilling åbner 16. september og løber frem til 1. november.

De fedeste stylingsbiler skal findes!

Brian Biler & Connie Cars 2 bliver en eksklusiv særudstilling med plads til maksimalt 10-12 biler.

Derfor leder Haaning Collection og partnerne fra DriveMeetups efter biler, der skiller sig tydeligt ud. Det kan være gennem historik, byggekvalitet, styling, tidligere omtale eller ren nostalgi.

Det kan være biler med brede skørter, luftundervogn, vild lak, store fælge, custom kabine, anlæg i hele bagagerummet eller detaljer, som kun folk fra 00’ernes bilmiljø forstår fuldt ud.

Det vigtigste er, at bilen har personlighed og kan fortælle noget om en tid, hvor dansk bilkultur var mere synlig, højlydt og kompromisløs, end den er i dag.

Kom frit frem: Din gamle Brian-bil kan komme på fornem udstilling
Foto: Drivemeetups / Haaning Collection

Sådan ansøger du:

Vil du søge om at få din bil med på udstillingen, skal du sende information om bilen til DriveMeetups, som hjælper med at finde de rette biler.

Det kan ske på mail til [email protected] – eller du kan skrive direkte på Instagram via instagram.com/drivemeetups

Send flere billeder, kort beskrivelse, lidt historik og information om, hvorfor netop din bil bør være en del af udstillingen.

En hyldest til bilkulturen

Første udgave af Brian Biler & Connie Cars blev en stor succes, fordi udstillingen ramte noget, mange bilfolk husker tydeligt.

00’ernes bilkultur handlede ikke kun om fart. Den handlede om stil, lyd, lys, fælge, farver og om at skabe noget, ingen andre havde. For nogle var bilerne for meget. For andre var de drømmen om frihed, fællesskab og kreativitet på fire hjul.


Netop den energi vil Haaning Collection nu give plads igen i en fantastisk museumsramme.

De udvalgte biler skal efter planen ankomme 14. september og afhentes igen 2. november. Hvis ejerne ikke selv har forsikring, tegner Haaning Collection forsikring på bilen under hele udstillingsperioden.

Udstillerne bliver også inviteret til en særlig aften med middag og rundvisning på museet. Derudover får udstillerne særlige adgangsbilletter, så de selv kan opleve særudstillingen og se bilerne i de færdige rammer.

Så skynd dig at ansøge i dag. Og kender du en ven, som har lige netop den rette showbiler stående? Så skriv til ham/hende nu!

Kom frit frem: Din gamle Brian-bil kan komme på fornem udstilling
Luftundervogn og kromfælge – ja tak! Foto: Boosted
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet