Politibetjente tager fejl af AK-47-gevær og gut i gammel Honda

Who’s got the gun? Tungt bevæbnet politi var parat til at skyde mekaniker, lige indtil de opdager deres fejl på fire hjul.

Annonce

Har man aldrig hørt bragende fra et launch control-system før, ja, så kan det da godt lyde lidt henad en geværsalve. Altså på lang afstand.

Det havde hverken mekanikeren Enrique Mendozas naboer, eller ordensmagten der blev tilkaldt, fordi naboerne troede, de kunne høre riffel-skud fra Mendozas ejendom, tydeligvis aldrig.

Naboernes anmeldelse fik nemlig politistyrken til at møde tungt bevæbnet op. Ophidset udspurgte betjentene Mendoza, om ‘hvem fanden der var bevæbnet’.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Især en af betjentene virkede særdeles klar på at pumpe Mendoza en gang bly, lige indtil fejltagelsen gik op for betjentene. Det viste sig nemlig ‘bare’ at være en Honda Integra Type R med lidt frisk launch control.

LÆS OGSÅ: Bilister skrider fra Danmarks mest populære bilmærke

Betjentene var dog hurtige til at aflevere en undskyldning – endda på spansk – til mekanikeren, da de opdagede bilen. Enrique Mendoza beklagede da også, at han havde skræmt nogle af naboerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

En bilist, der også slipper for at have ordensmagten rendende, fik tilbage i maj måned ellers en fartbøde på hele 10,4 millioner kr. Læs mere om den sag her.

 

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet