I et stræk over 24 timer lykkedes det politiet i Californien at skrive 12.000 fartbøder til bilister. 200 af dem kan miste deres kørekort uden en retssag.
12.000 fartbøder på én dag.
Det er, hvad politiet i Californien kom hjem med af sager, da man sluttede april måned med en større hastighedsaktion på delstatens motorveje.
Af de 12.000 bilister kan 200 af dem ‘se frem til’ at miste kørekortet, uden at en dommer overhovedet har set på politiets bevismateriale.
Det skriver politistyrken selv i flere opslag på sociale medier.
Når man kører over 100 miles i timen – svarende til 160 kilometer i timen – på delstatens motorveje, må ordensmagten nemlig tage kørekortet fra den enkelte bilist.
Det er resultatet af en ny lov der blev indført på føderalt niveau i USA pr. 1 januar 2026. Og den holder Californien altså godt fast i.
I alt skrev politiet 23.000 gange bilister for at bryde loven i løbet af de 24 timer, kontrollen varede. Det svarer til, at der blev givet hele 815 bøder i timen hele døgnet rundt.
Det er dog ikke kun under solen i Californien, at bilisterne har svært ved at køre på den rigtige side af loven.
Men herhjemme er det heller ikke altid, at politiet kan finde ud af at overholde den lovgivning, de får løn for at håndhæve.
I slutningen af april kom Københavns Byret, som Boosted kunne fortælle, frem til, at politiet har solgt en beslaglagt bil uden tilladelse. Det koster nu ordensmagten dyrt.


