Politiet beslaglægger el-løbehjul der kører 139 kilometer i timen

Det burde ikke kunne lade sig gøre. Alligevel fik spansk politi på rullefeltet bevist, at et elektrisk løbehjul, de tilbageholdt, gik hele 139,4 kilometer i timen på toppen.

Annonce

I Danmark er den højst tilladte hastighed på et el-løbehjul 20 kilometer i timen.

I Spanien er lovgivningen lidt mere liberal og tillader 25 kilometer i timen. Trods den lidt længere snor kan ejeren af et løbehjul, som politiet i Barcelona for nylig tilbageholdt, ikke løbe fra sin forbrydelse.

Løbehjulet skyder nemlig en topfart på hele 139,4 kilometer i timen. Det opdagede politistyrken dog først, da man fik placeret løbehjulet på et rullefelt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I begyndelsen satte betjentene efter løbehjulet, fordi det gik lige lovligt stærkt.

Hastigheden betyder da også, at myndighederne ifølge de spanske regler skal skrotte klassificeringen som løbehjul med hjælpemotor og betegne det som et motorkøretøj.

– Elscooteren blev beslaglagt, og føreren blev anmeldt for at have ført et motorkøretøj uden nogensinde at have haft et kørekort, uden gyldig forsikring og uden de dokumenter, der kræves til køretøjet, oplyste byen Cornellà i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det vilde er, at der langt fra er tale om et enkelt men vanvittigt tilfælde. Siden politiet begyndte at kontrollere løbehjulenes hastighed er ganske mange faldet for fartgrænsen.

Mediet Diari de Girona skriver, at 143 køretøjer er blevet kontrolleret i ‘lignende sager’. Ingen af de modificerede løbehjul har dog kunnet køre næsten 140 km/t.

Mange steder i Spanien er de elektriske løbehjul faktisk blevet forbudt. Boosted har tidligere kunnet fortælle, at bystyret i hovedstaden Madrid har forbudt de løbehjul, man også i Danmark kan leje og drøne rundt på det offentlige rum.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet