Parti: Folk skal have 7.000 kroner for at droppe kørekortet

I Stockholm, Sverige, har partiet De Grønne foreslået, at folk, der dropper at køre bil, skal have 7.000 kroner i engangsbeløb til offentlig transport.

Annonce

Hvis man vil have 10.000 svenske kroner i tilskud til offentlig transport, skal man afstå fra nogensinde at køre bil igen.

Det foreslår lokalafdelingen af partiet De Grønne i Stockholm.

Helt konkret foreslår partiet, at folk, der skille sig af med deres biler, kan få 10.000 kroner i engangsbeløb.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Til gengæld må pengene, der svarer til lige knap 7.000 danske kroner, udelukkende bruges på offentlig transport.

Svenskerne har ladet sig inspirere af et lignende forsøg i Bruxelles, hvor bilister, der afleverer kørekortet kan få et tilsvarende beløb.

– Vi har et mål om, at flere skal vælge offentlig transport frem for bilen. Ved at give dig som bilejer mulighed for at modtage et særligt tilbud, håber vi at udfordre vanebilister til at give offentlig transport en chance, siger De Grønnes Jakop Dalunde (MP).

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge miljøpartiet er ordningen også prøvet af i Finland. Og det over hele landet. De Grønne forholder sig dog ikke til, om den slags pengegaver til gengæld for kørekortet og bilen virker.

I hvert fald ikke i alle lande.

Partiet insisterer dog på, at det har været en succes i Bruxelles.

– Erfaringer fra Bruxelles viste, at et flertal af dem, der forsøgte at parkere deres bil, valgte at fortsætte med at rejse på cykel eller offentlig transport, selv efter testperioden.

– Vi håber selvfølgelig på lignende resultater i Stockholmsregionen.

I Danmark er der endnu ikke gjort forsøg, der ligner hverken forslaget fra De Grønne i Stokholm eller ordningen i Belgien og Finland.


Det bliver dog stadig mere besværligt at eje en bil herhjemme. Senest har et flertal i Københavns kommune fået lukket flere veje i hovedstaden.

Ifølge professor Mogens Fosgerau forholder kommunen sig dog forkert til lukningen af blandt andet Vesterbrogade.

Det skriver han i et opslag på LinkedIn.

– Den store omkostning ved vejlukningen vil være usynlig. Den bæres af alle de mennesker, som ikke kan komme derhen, hvor de egentlig ville.

– Og dem som må finde en dårligere måde, mere besværlig og tidskrævende, at transportere sig på. Erfaringen siger, at det vil være en meget væsentlig omkostning, når man gør det op, skriver professoren.

Mere efter annoncen

Ifølge Mogens Fosgerau konkluderer Københavns Kommune fejlagtigt, at vejlukningen er en succes, fordi “bilisterne ikke forsøgte at køre ad den lukkede vej”.

Men det, kommunen gør, kalder Mogens Fosgerau både udemokratisk og dårlig forvaltningsskik.

– Københavns Kommune fravælger systematisk at fremlægge tal, der kan bruges til at kritisere den politik, som flertallet på rådhuset er enige om.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet