P-selskab advarer – husk det nu til på søndag

Det er det samme hvert år – alligevel skal danske bilister igen mindes om overgangen til sommertid. Q-Park minder om at tjekke bilens ur og P-skive i påsken.

Annonce

Igen i år mindes danske bilister om at huske sommertid.

I år falder skiftet på søndag 29. marts.

Når det sker, skal urene stilles en time frem præcis klokken 2:00 om natten.

I år falder tidsskiftet midt i påskens mange frokoster og hyggelige stunder med familien. Mange glemmer desværre en vigtig detalje, når de hygger med gækkebreve og påskeæg.

Annonce

Det er nemlig uret i bilen, der ofte bliver overset i farten. Hvis uret i kabinen viser forkert, er der stor risiko for, at P-skiven også viser vintertid.

Det kan i sidste ende udløse en ærgerlig P-afgift til bilisten. De færreste ønsker sig den slags “gækkebrev” fra en parkeringsvagt i forårsvejret.

Q-Park minder derfor alle om at bruge et øjeblik på at tjekke teknikken.

Det gælder også, selvom man har en moderne elektronisk P-skive monteret i ruden.

Selvom mange af de enheder skifter automatisk, er det langt fra alle modeller, der gør det. Et hurtigt tjek i løbet af påskedagene kan spare både tid og stor irritation.

Parkeringskontrollen i de danske byer holder ikke pause, bare fordi det er påske. Ifølge oplysninger fra selskabet foregår kontrollen med nøjagtig samme bemanding som alle andre søndage.

Direktøren for Q-Park, Alex Pedersen, er klar i sin udmelding til de danske bilejere.

Artiklen fortsætter efter dette:

Han understreger, at personalet på gaden kun har én ting at rette sig efter. De ser udelukkende på, hvad den fysiske eller digitale skive i bilen viser i kontroløjeblikket.

– Vores P-vagter kan kun forholde sig til, hvad P-skiven viser. Derfor opfordrer vi alle bilister til at være ekstra opmærksomme omkring sommertidsskiftet – især når det falder som i år, hvor det er nemt at glemme midt i påskehyggen.

P-selskabernes arbejdsmetoder har på det seneste skab vældig meget debat.

Blandt andet fordi transportminister Thomas Danielsen (V) sammenligner firmaernes forhold til loven med rockere og bandekriminelles forhold til det samme.

Annonce
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce:

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce