El-varebiler fylder mere i Danmark, men næsten seks ud af ti nye varebiler kører stadig ikke på el, og diesel er fortsat størst.
El-varebilerne vinder frem i Danmark. Men dieselmotoren slipper langt fra sit greb om erhvervslivet.
I april blev der indregistreret 2.091 nye varebiler i Danmark. Af dem kørte 855 på el, viser tal fra Bilstatistik.dk, som Mobility Denmark bruger i sin månedlige opgørelse.
Det giver en elandel på 40,9 procent. På papiret er det et stærkt tal, og antallet af nye el-varebiler er steget 66 procent sammenlignet med april sidste år.
Men samme regnestykke viser også bagsiden. Næsten seks ud af ti nye varebiler kører stadig ikke på el.
Diesel er stadig størst
Mobility Denmark kalder el et almindeligt drivmiddel i varebilsalget. Det er svært at være uenig i, når fire ud af ti nye varebiler er eldrevne.
Alligevel er diesel fortsat det mest populære valg blandt varebilskøberne.
Det skyldes ikke nødvendigvis manglende interesse for el. For mange håndværkere, servicevirksomheder og vognmænd handler varebilen først og fremmest om drift.
Rækkevidde, lasteevne, ladetid, trækkapacitet og adgang til opladning kan være afgørende i en travl arbejdsdag.
For kunder med faste ruter, depotopladning og bykørsel passer el-varebilen godt. For andre er diesel stadig den løsning, der giver færrest kompromiser.
Varebilsalget går frem
Selve markedet er i vækst. April bød på en fremgang på 6,1 procent i nyregistreringerne af varebiler sammenlignet med samme måned sidste år.
År til dato er varebilsmarkedet steget 7,3 procent i forhold til 2025.
Det betyder, at virksomhederne fortsat investerer i nye køretøjer. Spørgsmålet er bare, hvor hurtigt den grønne omstilling kan følge med behovene i erhvervslivet.
Jonathan Schacht Halling Nielsen, vicedirektør i Mobility Denmark, peger på, at el-varebiler bidrager positivt til lavere CO2-udledning og bedre luftkvalitet.
Men tallene viser også, at omstillingen endnu ikke er så entydig, som den kan lyde.
Lastbiler halter længere efter
Kontrasten bliver endnu tydeligere på lastbilmarkedet. I april blev der indregistreret 370 nye lastbiler i Danmark. Det er 27 færre end i april sidste år og svarer til et fald på 6,8 procent.
Kun 47 af de nye lastbiler var el-lastbiler. Det giver en elandel på 12,7 procent. Det er stort set uændret fra april 2025, hvor elandelen lå på 12,9 procent.
Dermed har elektrificeringen af lastbilerne endnu ikke fået samme fart som varebilerne.
De tungeste køretøjer fylder mest
En del af forklaringen findes i segmenterne. De tunge N3-lastbiler over 12 ton udgjorde 90,5 procent af de nye lastbiler i april. Her var elandelen 9 procent.
Til gengæld faldt elandelen blandt N2-lastbiler mellem 3,5 og 12 ton fra 69 procent sidste år til 48,6 procent i april.
Udviklingen viser, at el kan fungere i dele af erhvervstransporten, men at de tungeste opgaver fortsat er svære at elektrificere bredt.


