Ny app vil have lov til at overvåge 2 millioner bilister

En ny app rulles ud i over 2 millioner Volvoer og overvåger kørslen, så systemet giver føreren en karakter for adfærden i trafikken.

Annonce

En ny app kan nu overvåge adfærden i 2 millioner Volvoer og give føreren en karakter ud fra præstationerne bag rattet.

Det oplyser Volvo Cars i en meddelelse om en nye app kaldet Safety Coach.

Programmet bag appen analyserer bremsning, acceleration samt sving og viser resultatet på infotainmentskærmen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Vores forskning viser, at mange ulykker indeholder en eller anden form for overraskelse. Det, der hjælper med at forhindre sådanne situationer, er forudsigelighed, siger Mikael Ljung Aust fra Volvo Cars.

Bilister i Sverige og Norge kan opnå en billigere bilforsikring hos Volvia, hvis de deler deres data.

De indsamlede oplysninger behandles i samarbejde med AI-virksomheden Cambridge Mobile Telematics.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Indsigt fra CMT’s programmer for sikker kørsel viser, at når folk bruger sådanne programmer, reduceres både antallet af hastighedsoverskridelser og hårde opbremsninger typisk betydeligt, forklarer William V. Powers fra CMT.

Volvo understreger, at overvågningen er helt frivillig for bilisterne. Bilister, der er bekymret for Volvos link til den kinesiske hovedejer, Geely-koncernen, skal altså ikke lade sig overvåge.

Mikael Ljung Aust fra Volvo Cars fremhæver, at forudsigelighed reducerer risikoen for ulykker. Følgende bilmodeller fra årgang 2020 understøtter funktionen:

  • XC40, EX40 og EC40
  • S60 og V60
  • XC60 og EX60
  • V90 og XC90
  • EX90 og ES90
Artiklen fortsætter efter dette:

– At holde sig inden for forventede hastighedsniveauer og undgå pludselige manøvrer gør det lettere for andre trafikanter at forudsige din adfærd og reducerer risikoen for kollisioner.

Selvom bilerne forhandles i Danmark – eller i hvert fald har været en del af det danske modelprogram – er Danmark ifølge Boosteds oplysninger ikke med i ordningen med forsikringsselskabet.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?