Norsk politi går stik mod vognparken hos befolkningen og køber benzindrevne Volvoer uden elektrisk hjælp for mere end 1 milliard kroner.
Norsk politi har smidt mere end 1,1 milliard norske kroner efter nye benzin- og dieselbiler fra henholdsvis Mercedes og Volvo.
For pengene får staten – og dermed politiet – et større antal XC60 T8 og flere nye Mercedes Vito.
– De nye aftaler sikrer, at politiet har adgang til kritisk vigtigt udstyr i en tid med øget usikkerhed og hurtige forandringer. De styrker beredskabet og giver nye funktionelle løsninger til brugerne af politibilerne, siger Helge Clem til Motor.no.
Det norske politi har kørt med de benzindrevne Volvo XC60 i flere år, og det bliver der med den nye indkøbsaftale altså ikke lavet om på. Heller ikke selvom privatbilisterne er skiftet til elbiler.
Alene i 2025 sad elbilerne på 95,6 procent af nybilsalget længere mod nord. Til sammenligning udgjorde elbilerne 68,5 procent af salget i Danmark.
Dansk politi har godt nok tage elbilerne til sig. Men det er stadig i et meget lille omfang. Efter et pilotprojekt konkluderer den danske ordensmagt da også, at det ikke er alt, elbilerne kan bruges til.
Desuden, siger dansk politi, bliver flere af betjentene køresyge i bilerne.
Tilbage i Norge ser man dog bort fra elbilerne. I stedet skal der bruges 1,1 milliarder norske kroner svarende til 740 millioner danske kroner på nye benzin- og dieselbiler.
Herhjemme fik Rigspolitiet i februar 2022 forlænget en aftale med Volkswagen, så de danske politikredse i yderligere syv år skal køre Volkswagen Passat Variant.
Sedan-modellen er for længst udgået af Volkswagens europæiske modelprogram. Og i december 2021 blev den sidste Passat-sedan produceret i USA.


