Sveriges mest travle vej passeres hver dag af 175.000 biler. Men vejen, der i sin tid kostede 2 milliarder kroner at anlægge, kan ikke engang holde til det halve.
Spidsbelastningen på Sveriges travleste vej Essingeleden, der løber langs del vestlige side af Stockholm, er beregnet til 80.000 biler.
Hver dag kører der mere end det dobbelte på de cirka 8 kilometer asfalt.
Og det kan motorvejen ikke holde til.
Omvendt var der nok ikke nogen, der havde forudset, at bilen ville blive så populær som transportmiddel, da de første tanker om en motorvej blev tænkt i Stockholm omkring 1923.
Uanset hvad ændrer det ifølge de svenske medier – herunder Dagens PS – ikke på, at vejen ikke kan holde til trafikkens størrelse i dag. Vejen har ellers kostet, hvad der i dag vil svare til 2 milliarder danske kroner.
Det er dog ikke noget egentlig nyt, at Essingeleden kører på pumperne. Allerede i begyndelsen af 1990’erne kørte mere end 120.000 biler hver dag på strækningen.
Det har heller ikke hjulpet at udvide til 4 spor i hver retning. Tværtimod hævede det allerede i 2007 den daglige trafik til 170.000 biler. Hjælpen kan dog være på vej.
Den svenske regering har nemlig besluttet sig for at hælde 1.200 milliarder kroner i forbedringer af vejene. Det er markant mere, end Danmark vil bruge på det samme.
Omvendt er hver tredje vej i Sverige kategoriseret som enten dårlig eller meget dårlig. Så pengene kan kun falde på i forvejen meget tørre steder.


