Kørelærer dømt for at snyde – elev dumpede alligevel

I Schweiz er en kørelærer blevet dømt for at have snydt ved at hjælpe sine elever med svarene til teoriprøven. Ironisk nok dumpede en af eleverne på trods af hjælpen.

Annonce

I Schweiz er en kørelærer blevet dømt for at have hjulpet sine elever med at snyde til teoriprøven.

Uheldigvis for kørelæreren blev det hele nemlig opdaget. En af de elever, som fik den ulovlige hjælp, endte endda med at dumpe selve prøven.

Ifølge Autonews blev snyderiet opdaget, da en af eleverne i teorilokalet begyndte at opføre sig ‘mærkeligt’ under selve teoriprøven.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ifølge censor på stedet viste det sig, at flere elver sad med små øresnegle. Her igennem blev de kommende bilister fodret med de korrekte svar på prøven.

Myndighedernes efterfølgende undersøgelse af sagen sporede det hele tilbage til elevernes kørelærer, der nu er dømt for at organisere snyderiet.

Kørelæreren forsvarede sig med, at han aldrig gav svarene på spørgsmålene. Han oversatte dem kun. Altså svarene.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det hoppede sagens dommer dog ikke på. Straffen lyder på bøde til både kørelæreren og de elever som modtog ‘hjælpen’.

Om den elev, der dumpede, også har fået en bøde, melder historien ikke noget om. Men det er ikke kun i Schweiz, at der bliver forsøgt snydt med køre- og teoriprøver.

Boosted har tidligere kunnet fortælle, hvordan en 22-årig mand dukkede kokainpåvirket op til en køreprøve i Sønderborg.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet