Hedebølge får motorveje til at eksplodere

Weekenden satte ikke kun varmerekorder i Danmark. Længere mod syd fik hedebølgen flere af de tyske motorveje til at ‘eksplodere’ og slå gigantiske revner.

Annonce

Det er ikke kun herhjemme, at vi har døjet med høje temperature i weekenden.

Det har de også i bare en smule længere syd på.

På den tyske autobahn, som mange danskere krydser i forbindelse med sommerferien, slår asfalten ganske enkelte revner i sommervarmen. Flere steder har myndighederne været nødt til at spærre af, fordi asfalten er for ødelagt.

Annonce

I hvert fald er den ikke forsvarlig at køre på.

Det skriver den ansvarlige myndighed på autobahn.de.

Mandag i denne uge er et større arbejde med at reparere fler strækninger gået i gang, og det betyder både længere rejsetider, og at flere spor kan være lukket helt af.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er også på grund af varmen, at Tyskland flere steder i landet har sløjfet den frie hastighed på motorvejsnettet, som landet ellers er så kendt for blandt alverdens bilister.

Motorvejsnettet kan ganske enkelt ikke holde til belastningen.

I Danmark gav varmen i sidste weekend ikke de helt vilde problemer på motorvejene.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Vejdirektoratet meldte dog ud, at tunge særtransporter skulle holde sig væk fra vejene i tidsrummet fra klokken 13 og 18 fra fredag til og med søndag.

I andre lande – som eksempelvis Holland – forsøger man at køle vejene ned med et lag af salt. Det skal, når det bliver rigtig varmt som 30 til 35 grader, forhindre, at asfalten får hedeslag og slår revner.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?