En 52-årig mand er blevet stoppet på et el-løbehjul, der kunne køre 146 km/t, efter politiet målte det vanvittige køretøj på Tinglevvej i Aabenraa.
En 52-årig mand er blevet stoppet på et el-løbehjul, der kunne køre 146 km/t, hvilket gør det til det hurtigste af sin art nogensinde målt i politikredsen.
Syd- og Sønderjyllands Politi oplyser, at en færdselsbetjent fattede mistanke til det lille køretøj under en patruljering på Tinglevvej i Aabenraa.
Betjenten kunne ifølge ordensmagten ‘straks se’, at farten lå langt over den lovpligtige grænse på 20 kilometer i timen, som el-løbehjul skal holde sig under.
Patruljevognen satte efter den tohjulede raket og målte hastigheden på landevejen til hele 80 kilometer i timen.
Føreren blev bragt til standsning, hvorefter betjentene gik i gang med en grundig teknisk undersøgelse.
Tohjulet raket vejede 40 kilo og træk på begge hjul
Undersøgelsen afslørede en usædvanlig maskine med to kraftige elmotorer, som trak direkte på både for- og baghjul.
Køretøjet har en vægt omkring de 40 kilo, hvilket er markant tungere end almindelige lovlige modeller på markedet.
For at fastslå det fulde potentiale valgte politiet at teste el-løbehjulet i såkaldt friløb.
Ved friløb løftes hjulene fri af jorden, hvorefter motoren presses til sit absolutte maksimum uden modstand.
Speedometeret stoppede først, da det viste 146 kilometer i timen. Det er ifølge politiet chokerende hurtigt.
Politiet vil have løbehjulet konfiskeret
Det mildest talt lynhurtige løbehjul blev beslaglagt på stedet, og politiet går nu målrettet efter at få en domstol til at konfiskere det på statens vegne.
Den 52-årige mand er sigtet for flere alvorlige overtrædelser af færdselsloven og kan se frem til et retsligt efterspil.
Hvad den 52-årige mand siger til, at han nu må ud på gå ben eller med det offentlige, hvis han vil frem i trafikken, melder historien ikke noget om.
Men det er ikke mere end nogle uger siden, at vi her på Boosted kunne fortælle, om en kvinde, der blev taget med 100 km/t på et lignende løbehjul. Hun mente dog, at hun højst kan have kørt 25 km/t.
