P-pladser er en mangelvare i København. Nu bliver der måske lidt flere af dem. Kommunen dropper nemlig pladser reserveret til elbiler.
København dropper p-pladser forbeholdt elbiler i form af de omdiskuterede el-delebiler efter massive klager fra frustrerede bilister i hovedstaden.
Et bredt politisk flertal på Københavns Rådhus har netop besluttet at sløjfe 320 af de reserverede p-pladser for at give mere plads til almindelig parkering.
De mange parkeringsbåse udgør i runde tal en tredjedel af samtlige de eksisterende parkeringspladser, som er øremærket til elektriske bybiler.
Beslutningen om at rulle den grønne særbehandling baglæns kommer på baggrund af en grundig dataindsamling i kommunen.
En rapport, som Københavns Kommune har fået udarbejdet, afslører en gabende tom virkelighed på p-pladserne.
Dokumenterne viser sort på hvidt, at de reserverede båse til el-delebiler står fuldstændig tomme mere end 70 procent af tiden.
Den manglende udnyttelse af asfalten har længe skabt stor frustration hos hverdagens bilister, som må køre i ring efter en ledig plads. Klima-, Miljø- og Teknikborgmester Line Barfod fra Enhedslisten anerkender nu, at strategien må justeres.
– De bliver ikke brugt i helt den udstrækning, vi havde forventet, da vi etablerede dem.
– Derfor frigiver vi nogle af dem til almindelig parkering, siger Line Barfod om sin egen kovending til DR.
Borgmester fasterholder at bilerne skal ud
Borgmesteren mener dog ikke, at hun går på kompromis med sit partis velkendte ønske om at mindske bilismen i hovedstaden markant. Hun betragter udelukkende den nye aftale som en midlertidig og taktisk tilpasning.
Line Barfod vurderer, at københavnerne blot skal have mere tid til at vænne sig til at bruge el-delebiler i hverdagen.
Når efterspørgslen på transportformen ifølge borgmesteren stiger i fremtiden, kan politikerne hurtigt øremærke pladserne igen.
Den nye parkeringsaftale er indgået på tværs af stort set hele det politiske partier på rådhuset.
Foruden Enhedslisten udgøres flertallet både SF, Socialdemokratiet, Konservative, Radikale Venstre, Venstre, Liberal Alliance, Alternativet og Dansk Folkeparti.


