Mange af danskernes biler dumper på 10 små fejl til syn. Fejl som bilejerne let kan udbedre på ti minutter hjemme i indkørslen før turen i synshallen.
Mange af danskernes biler dumper på 10 små fejl til syn, som nemt kan undgås med et hurtigt tjek på ti minutter hjemme i indkørslen.
Det påpeger Applus+ Bilsyn, hvis synsmænd dagligt møder biler, der sendes til et unødvendigt og dyrt omsyn.
– Vi ser jævnligt biler, hvor ejeren kunne have sparet sig selv for et omsyn ved blot at gå en tur rundt om bilen før synet, forklarer John Gantzhorn.
Og det kan blive en dyr omgang. Et ordinært syn koster op mod 500 kroner i dag, mens et omsyn typisk koster det halve.
– Det kan være noget så simpelt som en sprunget pære, en tændt advarselslampe eller en forrudevasker, der ikke virker, uddyber den tekniske chef.
Mange bilister overser de mest banale funktioner, som synsmanden altid kontrollerer nøje under det lovpligtige bilsyn.
Her er 10 småfejl du selv kan tjekke bilen for inden syn
- Advarselslamper i instrumentbrættet der lyser konstant for bremser, airbag eller motorstyring.
- Defekte pærer i nærlys, fjernlys, blinklys, baglygter, stoplygter eller nummerpladelys.
- Dæk med under 1,6 mm mønster, synlige skader eller forkert rotationsretning.
- Slidte viskerblade der tværer ud, eller en tom beholder til sprinklervæske.
- Udsyn blokeret af snavs, stenslag i synsfeltet, telefonholdere eller pynt i forruden.
- Rod i kabinen der blokerer seler eller løse flasker, der kan glide under bremsepedalen.
- Alvorlige rustangreb i vanger, paneler og bilens bærende konstruktion.
- Rustrillede bremseskiver som følge af for lidt brug på elbiler og hybrider.
- Manglende service der giver synligt oliespild eller utæt udstødning.
- Defekt horn eller et anhængertræk med defekt el-stik.
Lygtefejl og forkert monterede retningsbestemte dæk er blandt de hyppigste årsager til, at en bil ikke består kontrollen i første forsøg.
Særligt ejere af elbiler og plug-in hybrider skal være opmærksomme på rustriller på bremseskiverne, da elmotorerne tager det meste af nedbremsningen i hverdagen.
– Bruger man ti minutter på lys, dæk, udsyn og de mest almindelige funktioner, kan man fange mange af de helt banale fejl, understreger John Gantzhorn.
Får bilen alligevel påpeget fejl, der udløser et omsyn, har bilejeren i dag en frist på 60 dage til at udbedre manglerne og få bilen godkendt.
Det er i øvrigt ikke alle bilister, der tager beskeden om et omsyn lige pænt. Her på Boosted har vi tidligere samlet de 10 sjoveste bemærkninger i en synsrapport.
I et tilfælde noterede en synsmand sig; at kunden er kørt i vrede.


