I Tyskland er en domstol kommet frem til, at en fald i rækkevidden på 18 procent er alt for meget, når det kommer til elbiler. Nu skal bilist have en kvart million tilbage.
En tysk elbil-ejer skal have 34.000 euro eller hvad der svarer til 254.000 kroner.
Pengene skal gå tilbage for handlen med en bil, en ifølge tyske medier Peugeot e-2008 GT, som på tre år havde tabt 18 procent af den oprindelige WLTP-rækkevidde på 341 kilometer.
En ekspert, som blev hevet ind som vidne i retssagen, forklarede, at man efter testproduceren, der ligger bag WLTP, ikke kunne få bilen til at gå så langt.
Ekspertvidnet sagde dog også, at man om at skal regne med, at 2,5 procent af batterikapaciteten forsvinder. Men det kan aldrig blive til en batteriforringelse på hele 18 procent.
Derfor er retten kommet frem til, at bilkøberen skal have det fulde beløb, som vedkommende betalte for bilen, tilbage. Rækkevidden i WLTP-målestok anser det tyske system nemlig ikke bare som reklame, men som noget bilmærkerne skal rette sig efter.
I retten kom det frem, at forbrugerne også skal kunne stole bare nogenlunde på, at det er den faktiske rækkevidde. Dommen læner sig opad en anden afgørelse i Tyskland.
Her blev en forhandler dømt til at købe en bil med forbrændingsmotoren tilbage. Bilen kunne nemlig slet ikke køre så langt på literen, som den stod opgivet til.
Domstolen kom frem til, at biler, der afviger fra økonomi-opgivelserne med 10 procent eller mere, har en væsentlig mangel.


