Milliardær Anders Wiklöf har fået en gigantisk bøde på 1,2 millioner svenske kroner for sin kørsel. Beløbet svarer til cirka 895.000 danske kroner.
Den finsk-svenske milliardær Anders Wiklöf har fået en historisk stor bøde på 1,2 millioner svenske kroner for at køre 29 km/t for stærkt på den selvstyrende, finske øgruppe Åland.
Og det er bestemt ikke første gang, han må punge ud med alvorligt store beløb for den slags.
Den kendte forretningsmand blev målt til at køre 59 km/t på en strækning, hvor det højst er tilladt at køre 30 km/t.
Det er langt fra første gang, at hans tunge speederfod koster rigmanden en formue i bødeforlæg.
De finske myndigheder beregner bøder ud fra bilistens indkomst. Og med en indkomst som Wiklöfs ser alle fartbøder af samme grund voldsomme ud.
Anders Wiklöf skal af med hvad der svarer til 895.000 danske kroner for sin seneste overtrædelse af færdselsloven.
Over for lokalavisen Nya Åland erkender milliardæren fejlen. Det økonomiske smæk tager han dog med en vis portion ironi.
– Ja, jeg kørte … Lidt for hurtigt.
Han har før betalt enorme summer til den finske statskasse for lignende forseelser på de små øer, landet også består af.
Tidligere har han fået bøder på henholdsvis 520.000 kroner og 820.000 kroner for at køre for stærkt.
Hans rekord lyder dog på en bøde på 121.000 euro, som dengang svarede til lidt mere end 904.000 danske kroner.
Anders Wiklöf håber selv, at de mange penge kan gøre gavn i det pressede sundhedsvæsen i Finland.
Han har i hvert fald personligt bidraget med millioner til statskassen gennem de seneste år.
– Jeg beklager virkelig sagen.
– Men jeg har hørt, at de vil spare halvanden milliard på sundhedsvæsenet i Finland, så jeg håber, at pengene kan udfylde et hul der, siger Wiklöf.
Selvom han er en af Finlands absolut rigeste, slipper Wiklöf ikke for politiets opmærksomhed i trafikken.
Fartkontrollerne på øen Åland er kendt for at være effektive, og loven skeler ikke til personens status eller bilmærke.
For Anders Wiklöf betyder de 29 km/t over grænsen dog en udgift, som de færreste andre bilister nogensinde vil opleve.


