Afliver dårlig undskyldning: “Alle andre kører ikke for hurtigt”

Hvis du er en af dem, der kører for hurtigt, fordi ‘alle andre gør det’, er der dårligt nyt. En optælling fra de norske myndigheder viser nemlig, at undskyldningen ikke holder.

Annonce

Det nytter ikke noget at køre for hurtigt, fordi ‘alle andre gør det’.

En ny optælling fra den norske myndighed Statens Vegvesen, der herhjemme vil svare til en kombination af Færdselsstyrelsen og Vejdirektoratet, afliver ny den myte.

Overraskende nok for de bilister, der benytter sig af undskyldningen, kører alle andre nemlig ikke for hurtigt. I hvert fald ikke hvis man spørger de norske myndigheder.

Annonce

Siden 2006 er andelen af ​bilister, der rent faktisk overholder fartgrænsen nemlig steget fra 45,6 procent til 61,9 procent i 2024. Nu overholder langt over de fleste altså hastighedsgrænsen.

Alligevel sætter myndigheden gang i kampagnen “Flertallet følger fartgrænsen” for at få mindretallet til følge med.

– Vi ser en ændring i, hvordan bilister opfatter andre menneskers fartadfærd og forventninger. Og det er vigtigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Når flere mennesker opfatter, at det er almindeligt at overholde fartgrænsen, bliver det også lettere at gøre det selv. Vi mennesker kan godt lide at følge flokken, siger Guro Ranes, direktør for trafiksikkerhed i Statens Vegvesen.

Direktøren mener, det handler om gruppepres, når nogen i trafikken kører for hurtigt. Derfor kan de samme bilister også gruppepresses til at sætte hastigheden ned.

Modsat tallet fra Norge findes der ikke eksakte tal for, hvor mange bilister der i Danmark overholder eller blæser på fartgrænserne. Men ifølge Rådet for Sikker Trafik kører cirka hver 6. bilist på de danske veje for hurtigt.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

Andre tal fra bl.a. Vejdirektoratet viser dog også, at danskerne kører stadigt langsommere. Det sker i udpræget grad på landets motorveje.

Ifølge Niels Moltved, der er projektleder i Vejdirektoratets afdeling for trafikstatistik, er der da heller ikke meget at spare ved at sætte hastigheden op.

Kører man 120 km/t i stedet for 110 km/t over en strækning på 50 kilometer, er der to minutter at spare, lyder det.



Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?