67-årig kørte bil i 30 år med “forfalsket” kørekort

En i dag 67-årig bilist opdagede først, at hans kørekort slet ikke findes, da han fik en fartbøde af politiet. Kørekortet havde han brugt i 30 år.

Annonce

Den 67-årige Philippe fra Frankrig fik sit kørekort helt tilbage i 1978. Han har i årtier brugt det til identificere sig selv over for myndighederne.

I august 2024 fandt han dog ud af, at kørekortet reelt ikke findes.

Da han ville betale bøden, fik det op for ham. Philippes kørekortet findes ikke i nogen databaser – overhovedet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Philippe har derfor kørt rundt med et såkaldt fantomkørekort i mindst tre årtier. Myndighederne i Frankrig har tilsyneladende glemt at registrere dokumentet under digitaliseringen af de gamle arkiver.

– Jeg har kørt i årtier, betalt min forsikring og fået mine biler inspiceret, men på papiret eksisterer jeg ikke som bilist, fortæller han til mediet Ouest.

Situationen er nu udviklet sig til et sandt bureaukratisk mareridt. Selvom han har det fysiske bevis i lommen, melder politiets computere om kørsel uden førerret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Philippe forsøger nu desperat at få sit kørekort godkendt igen.

Det er dog vanskeligt, da der intet spor findes af det i systemerne. Franske Autonews rapporterer, at han risikerer hårde straffe for en fejl, han ikke selv er herre over.

Han føler sig i dag som et spøgelse i det franske trafiksystem.

Philippe frygter, at politiet vil anholde ham for køre ulovligt rundt, selvom der er tale om en fejl fra myndighedernes side.

Hans forsikringsselskab kan også ende med at afvise dækning, hvis der sker et uheld. Myndighederne har endnu ikke fundet en løsning på det manglende link i databasen. Det er en sag, der rejser store spørgsmål om retssikkerheden for ældre bilister.

Det franske pointsystem gør kun sagen endnu mere kompliceret for den 67-årige.


I Frankrig får nye bilister tildelt 12 point, som trækkes fra, når man begår noget kriminelt på vejene. 0 point udløser en frakendelse.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet